Позитивни се 6 отсто од тестираните

Ковид-биланс: 65 новозаразени за 24 часа, пријавени се тројца починати

Во изминатите 24 часа направени се 1.090 тестови, а регистрирани се 65 нови случаи на ковид-19 од кои 8 се реинфекции. Оздравени се 78 пациенти, а нема пријавени починати лица. Дополнително се пријавени три лица кои починале во претходен период а биле на возраст од 63 до 92 години.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 41, Битола – 9, Кавадарци, Охрид, Штип и Неготино по 2 и во Куманово, Прилеп, Тетово, Велес, Гостивар, Струмица и Струга по 1.

Регистрирани сe 78 оздравени пациенти од кои од Скопје – 54, Битола – 6, Охрид и Неготино по 4, Штип – 3, Прилеп и Велес по 2, а од Куманово, Струмица и Кичево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин регистрирани се 3 починати лица од Скопје (2) и Охрид (1). Пријавените се на возраст од 63 до 92 години и се починати во период од 24.05 - 07.06.2022. Две лица се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Направените 1.090 тестови се преку: ИЈЗ-110, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-9, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–25, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-37, Биотек-30, Систина-34, лабораторија Лаор-57, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-14, Генеа-17, Никоб Лаб-47, ВФВ Медикал-10, Ели МедикаПлус-13, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 527.

Досега во земјата се направени вкупно 2.065.025 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.538, бројот на оздравени пациенти е 302.807, на починати е 9.316, а бројот на активни случаи изнесува 415.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147.321, Активни 260

Куманово 16.684, Активни 8

Битола 15.717, Активни 44

Прилеп 14.221, Активни 6

Тетово 13.485, Активни 7

Кавадарци 10.698, Активни 13

Велес 9.802, Активни 5

Гостивар 9.615, Активни 10

Охрид 8.940, Активни 17

Штип 8.082, Активни 14

Струмица 8.079, Активни 5

Кичево 5.653, Активни 2

Кочани 5.100, Активни 6

Струга 4.730, Активни 2

Гевгелија 4.424, Активни 1

Неготино 3.700, Активни 3

Ресен 2.751, Активни 1

Свети Николе 2.636, Активни 2

Радовиш 2.531, Активни 0

Крива Паланка 2.419, Активни 1

Делчево 1.986, Активни 1

Берово 1.692, Активни 1

Дебар 1.679, Активни 2

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.395, Активни 2

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 930, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 739, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе