Епидемиолошка состојба

Короната зеде уште осум животи, 491 позитивен тест на вирусот

Во последните 24 часа како последица од компликации од ковид-19 починале три лица, а пет се дополнително запишани во регистерот на умрени лица. Официјално, од направени 1.108 тестови регистрирани се 491 позитивен наод  на вирусот.

Новите случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 203, Битола – 38, Куманово – 31, Прилеп и Охрид – по 24, Кавадарци – 22, Тетово – 21, Струмица – 17, Неготино – 16, Кочани – 12, Делчево – 11, Гостивар и Штип – по 10, Гевгелија – 9, Крива Паланка – 6, Велес, Струга, Берово и Дебар – по 5, Свети Николе – 4, Виница и Богданци – по 3, Пехчево – 2, Кичево, Радовиш, Пробиштип, Македонски Брод и Демир Ктија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (491), регистрирани се 139 реинфекции.

Регистрирани сe 595 оздравени пациенти од: Скопје – 231, Охрид – 74, Куманово – 32, Битола – 28, Струга – 27, Кавадарци – 26, Струмица – 21, Прилеп – 18, Гостивар и Штип – по 17, Кочани – 16, Тетово и Велес – по 12, Неготино и Дебар – по 9, Гевгелија – 8, Свети Николе и Радовиш – по 6, Ресен и Кратово – по 5, Берово и Кичево – по 4, Делчево, Виница, Богданци, Пехчево, Пробиштип, Демир Капија, Валандово и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица, од Охрид (75г), Струга (56г) и Велес (78г). Трите лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин се регистрирани 5 починати лица, две починати лица од Куманово (75г и 87г)) и по едно починато лице од Скопје (67г), Гевгелија (84г) и Кавадарци (84г). Три лица се починати во болнички услови, две во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 05.08. до 13. 08.2022 година.

Направени се 1.108 теста преку: ИЈЗ-135, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-29, ЦЈЗ Куманово-43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–120, Жан Митрев (Филип Втори)-10, Авицена-23, Биотек-24, Систина-24, лабораторија Лаор-12, Синлаб-9, Ремедика-5, Плодност-11, Генеа-6, Никоб Лаб-21, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 460.

Досега во земјата се направени вкупно 2.140.325 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 337.040, бројот на оздравени пациенти е 324.120, на починати е 9.437, а бројот на активни случаи изнесува 3.483

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      158.588, Активни   1422
Куманово    17.920, Активни    150
Битола       17.495, Активни    253
Прилеп      15.225, Активни    150
Тетово       14.344, Активни     118
Кавадарци   11.819, Активни    134
Велес            10.632, Активни     111
Гостивар     10.198, Активни      84
Охрид            10.034, Активни     208
Струмица      8.684, Активни      85
Штип               8.634, Активни      78
Кичево         6.006, Активни      48
Кочани         5.434, Активни      62
Струга          5.122, Активни      64
Гевгелија        4.756, Активни      61
Неготино       4.085, Активни     80
Ресен               2.980, Активни      24
Радовиш       2.789, Активни      55
Свети Николе  2.763, Активни      14
Крива Паланка 2.595, Активни      32
Делчево        2.108, Активни      69
Берово         1.802, Активни      28
Дебар               1.794, Активни      20
Валандово     1.583, Активни      8
Виница         1.459, Активни     27
Пробиштип     1.296, Активни     4
Богданци        1.085, Активни    22
Кратово          1.081, Активни    14
Крушево         1.008, Активни    21
Демир Хисар        911, Активни    11
Македонски Брод 784, Активни     9
Демир Капија     623, Активни    7
Мак. Каменица    533, Активни    3
Пехчево              505, Активни    7
Дојран                365, Активни    0

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе