Короната зеде уште 8 животи, 222 нови лабораториски потврдени случаи на заразата

Според податоците Институтот за јавно здравје во последните 24 часа од направени 954 тестови регистрирани се 222 нови случаи на ковид-19, од кои 41 лице по вторпат се заразило со вирусот. Пријавени се две починати лица во болница од Скопје (79г) и Кичево (83г), како и уште шест лица кои битката со болеста ја загубиле во претходните денови од август - две лица од Битола и по едно лице од Кочани, Крива Паланка, Скопје и Радовиш. Починатите се на возраст од 66 – 83 години. Три лица починале во болница, а три дома.

Новите случаи на болеста се потврдени во лабораториите во следните градови:

Скопје – 113, Куманово и Кавадарци – по 14, Битола – 13, Прилеп – 12, Велес – 7, Охрид и Штип – по 6, Струмица, Кочани и Кратово – по 4, Кичево, Крива Паланка и Делчево – по 3, Тетово, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Ресен и Свети Николе – по 2, Струга, Дебар, Пробиштип и Македонски Брод – по 1.

Направени се 954 тестови: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–80, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-16, Биотек-19, Систина-24, лабораторија Лаор-2, Синлаб-3, Ремедика-13, Плодност-4, Генеа-4, Никоб Лаб-31, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 369.

Регистрирани сe 268 оздравени пациенти од: Скопје – 113, Битола – 32, Гевгелија – 19, Кавадарци – 17, Куманово – 16, Прилеп – 14, Берово – 7, Велес, Штип и Кочани – по 6, Охрид и Делчево – по 4, Струмица, Ресен и Демир Хисар – по 3, Тетово, Кичево, Радовиш, Крива Паланка , Богданци и Пехчево – по 2, Струга, Кратово и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.151.148 тестирања на ковид-19, а вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.341, бројот на оздравени пациенти е 329.192, на починати е 9.489, а бројот на активни случаи изнесува 1.660

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      159.978, Активни   775
Куманово    18.093, Активни    75
Битола       17.764, Активни   135
Прилеп      15.379, Активни    75
Тетово       14.407, Активни    49
Кавадарци   11.976, Активни    55
Велес            10.717, Активни    46
Гостивар     10.251, Активни    22
Охрид            10.244, Активни    89
Струмица      8.753, Активни    21
Штип               8.698, Активни    30
Кичево         6.047, Активни    18
Кочани         5.514, Активни    38
Струга          5.161, Активни    18
Гевгелија        4.845, Активни    18
Неготино        4.114, Активни    16
Ресен                3.002, Активни    12
Радовиш        2.824, Активни   15
Свети Николе  2.784, Активни    8
Крива Паланка 2.633, Активни   23
Делчево         2.159, Активни   47
Берово          1.837, Активни    10
Дебар                1.811, Активни     9
Валандово      1.593, Активни    1
Виница          1.478, Активни   10
Пробиштип      1.297, Активни     2
Кратово          1.101, Активни    8
Богданци         1.096, Активни    8
Крушево         1.020, Активни    7
Демир Хисар        925, Активни    7
Македонски Брод 793, Активни    6
Демир Капија     628, Активни    2
Мак. Каменица    535, Активни    4
Пехчево              515, Активни    1
Дојран                369, Активни    0

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе