Министерство за здравство

Филипче и рускиот амбасадор Баздникин денеска ќе ја пречекаат првата пратка вакцини „Спутник V“

Министерот за здравство Венко Филипче и амбасадорот на Руската Федерација во Македонија Сергеј Баздникин денеска попладне на Меѓународниот аеродром Скопје ќе ја пречекаат првата пратка од 3.000 вакцини против ковид-19 „Спутник V“, што Владата ги купи од Русија.

Филипче изјави дека очекува од среда да почне вакцинацијата, откако ќе се завршат сите административни процедури за вакцината да биде ставена во употреба.

„Од рускиот производител на вакцини ги добивме сите документи за да се спреми административната процедура во агенцијата за лекови. Многу веројатно е дека вакцинацијата ќе почне в среда. Нашата земја има потпишано договор за купување на 200.000 дози вакцини од рускиот прозиводител“, рече Филипче.

Тој потсети дека се завршени се сите административни работи околу испораката и на кинеските вакцини од кинескиот производител „Синофарм“.

Во март треба да бидат испорачани и 21.060 дози од вакцините на американскиот производител „Фајзер“, а исто така треба да пристигнат и вакцините од прозиводителот „Астра Зенека“, кои се обезбедени преку Ковакс- механизмот.

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе