Министерство за здравство

Регистрирани се 1.074 нови случаи на ковид-19, оздравени се 291, а починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 7.571 тестирањe, а регистрирани се 1.074 нови случаи на ковид-19.

Скопје – 357, Гостивар  и Тетово – по 155, Куманово – 74, Кичево – 51, Струмица – 40, Дебар – 20, Струга  - 27, Велес – 22, Прилеп – 21, Битола и Штип – по 17, Кавадарци – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 13, Ресен – 11, Охрид и Кочани – по 9, Радовиш, Валандово и Кратово – по 8, Богданци – 6, Берово и Македонски Брод – по 5, Неготино, Крива Паланка, Делчево, Виница и Пехчево – по 1.
Регистрирани сe 291 оздравен пациент од: Скопје – 81, Гостивар – 80, Тетово – 38, Кичево – 32, Куманово и Дебар – по 12, Радовиш – 7, Битола и Струмица – по 6, Кавадарци и Валандово – по 3, Прилеп, Штип, Свети Николе и Македонски Брод – по 2, Велес, Крива Паланка и Виница  - по 1.
 
Пријавени се 24 починати лица: по 6 починати лица од Скопје (69г,70г,73г,76г,77г и 79г),  5 починати лица од Куманово(59г,60г,67г,69г и 78г), 4 починати лица од Тетово (47г,62г 67г и 68г), 3 починати лица од Кичево (64г,67г и 77г),  2 починати лица од Гостивар (63г и 74г), по едно починато лице од Валандово (43г), Охрид (61г), Струмица (73г), и Битола (74г).
 
Сите пациенти се починати во болнички услови.
 
Направени се 7.571 тест преку: ИЈЗ-289, ЦЈЗ Скопје-87, ЦЈЗ Битола-114, ЦЈЗ Прилеп-73, ЦЈЗ Тетово–178, ЦЈЗ Куманово–86, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–120, Жан Митрев (Филип Втори)-144, Авицена-532, Биотек-394, Систина-129, лабораторија Лаор-612, Синлаб-62, Ремедика-25, Плодност–60, Генеа -5, Никоб лаб-927, ВФВ Медикал-65, Ели Медика-94, Ројал Медика – 104,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.466.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.093.646 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 166.741, бројката на оздравени пациенти е 151.692, на починати е 5.632, а бројот на активни случаи изнесува 9.417.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови на заболени е селдна:
Скопје 72267, Активни 3088
Куманово 9603, Активни 595
Тетово 9247, Активни 1668
Прилеп 8463, Активни 120
Гостивар 6807, Активни 1373
Битола 6517, Активни 168
Велес 5586, Активни 99
Кавадарци 5272, Активни 92
Охрид 5271, Активни 248
Штип 5071, Активни 100
Струмица 4603, Активни 429
Струга 3244, Активни 257
Кичево 3170, Активни 475
Кочани 2887, Активни 79
Гевгелија 2229, Активни 32
Неготино 2192, Активни 8
Свети Николе 1573, Активни 41
Ресен 1311, Активни 75
Крива Паланка 1236, Активни 7
Радовиш 1231, Активни 52
Дебар 1163, Активни 168
Берово 1095, Активни 52
Делчево 996, Активни 21
Виница 920, Активни 30
Пробиштип 802, Активни 13
Валандово 706, Активни 28
Богданци 505, Активни 11
Крушево 492, Активни 2
Демир Хисар 406, Активни 6
Кратово 405, Активни 28
Демир Капија 400, Активни 3
Македонски Брод 400, Активни 36
Пехчево 287, Активни 10
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 134, Активни 2
 

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе