Нови бројки за коронавирусот

Денес рекордни 241 новозаразен, 8 мртви, 51 оздравен

Во последните 24 часа се направени 1.700 тестирања, а регистрирани се 241 нов случај на ковид-19, соопшти денеска Министерството за здравство.

Фото: Роберт Атанасовски
Листата по градови е:
- Скопје 73
- Куманово 10
- Дебар 1
- Штип 60
- Прилеп 5
- Тетово 32
- Струга 3
- Велес 1
- Битола 3
- Охрид 2
- Гостивар 14
- Гевгелија 6
- Струмица 4
- Крива Паланка 3
- Радовиш 3
- Крушево 1
- Кочани 8
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 2
- Виница 1
- Кратово 1
- Свети Николе 5
- Кичево 2
 
Починати се 8 лица, по двајца пациенти од Скопје, Тетово и Струга, еден пациент од Гостивар и еден од Струмица.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравено лице.
- Скопје 40
- Битола 1
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 1
- Кичево 1
- Ресен 7
 
Досега во земјата се направени вкупно 84.916 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.026, бројката на оздравени пациенти е 4.727, на починати е 414, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.885.

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе