Министерство за здравство

Бројките во пoраст, 721 нов случај на заразени од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов случаj на ковид-19. егистрирани се 7 починати лица и 171 оздравени.

Новозаразени најмногу има во Скопје – 334, Прилеп – 56, Кавадарци – 52, Неготино – 34, Велес – 26, Охрид – 24, Битола – 23, Куманово –22, Тетово – 18, Струмица – 16, Гевгелија – 15, Крива Паланка – 14, Гостивар – 13, Струга – 10, Богданци – 9, Кичево и Делчево – по 8, Крушево – 7, Штип – 6,  Кочани и Ресен по 5,  Свети Николе – 3, Дебар, Пробиштип,  Виница, Валандово и Кратово – по 2, Берово, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

 Оздравеи во Скопје има 71 пациент, Кавадарци – 20, Прилеп –18, Куманово – 14, Тетово – 12, Велес – 6, Кочани – 5, Гевгелија  и Битола – по 4, Штип, Струмица и Неготино  – по 3, Гостивар и Кратово – по 2, Ресен, Охрид, Делчево и Валандово – по 1.  

Починати се по 2 пациенти од Скопје (68 и 81) и по еден пациент од Тетово (49), Прилеп  (73), Струмица (76), Кочани (72) и Делчево (43). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

 Направени се 3.816 тестови преку: ИЈЗ-600, ЦЈЗ Скопје-96, Авицена-297, Биотек-480, Жан Митрев (Филип Втори)-147, Систина-318, Лаор–385, МАНУ-0, Судска медицина-14, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-194, Ремедика-13, ИБЗД Козле-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1157, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 519.985 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.482, бројката на оздравени пациенти е 91.066, на починати е 3.126, а бројот на активни случаи изнесува 8.290.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови на заболени и активни счучаи е:

Скопје 44.818, активни 3.681

Куманово 5.567, активни 264

Тетово 5.446, активни 277

Прилеп 5.384, активни 641

Гостивар 3.783, активни 149

Штип 3.656, активни 125

Велес 3452, активни 270

Битола 3.436, активни 187

Кавадарци 3.356, активни 591

Охрид 3.242, активни 426

Струмица 2.712, активни 180

Струга 2.409, активни 182

Кочани 1.822, активни 71

Кичево 1.777, активни 74

Неготино 1.230, активни 214

Гевгелија 1.214, активни 183

Свети Николе 1.109, активни 26

Крива Паланка 836, активни 92

Ресен 810, активни 67

Дебар 794, активни 43

Радовиш 744, активни 26

Делчево 742, активни 190

Берово 642, активни 25

Пробиштип 544, активни 28

Виница 521, активни 25

Валандово 368, активни 31

Крушево 284, активни 74

Кратово 277, активни 36

Богданци 274, активни 48

Демир Хисар 266, активни 16

Македонски Брод 252, активни 7

Демир Капија 241, активни 31

Македонска Каменица 193, активни 3

Пехчево 186, активни 4

Дојран 95, активни 3.

 

 

Со почит,

Одделение за односи со јавноста

Министерство за здравство

 

 

 

 

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе