Биланс за 24 часа

63 нови случаи на ковид-19 од 677 тестирања, 573 оздравени и 6 починати

Во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти, а починаа 6 лица. Новите случаи на ковид-19 се во Скопје-37, Куманово-4, Тетово-1, Гостивар-1, Штип-2, Битола-1, Велес-1, Охрид-2, Кавадарци-5, Струга-1, Свети Николе-1, Крива Паланка-1, Берово-2, Делчево-1, Пробиштип-1, Кратово-1 и во Пехчево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти од кои од Скопје-350, Куманово-19, Тетово-10, Прилеп-36, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-17, Струмица-15, Кавадарци-28, Кочани-9, Кичево-1, Свети Николе-4, Гевгелија-6, Неготино-12, Дебар-8, Ресен-5, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Пробиштип-3, Валандово-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Богданци-2, Кратово-1, Крушево-9 и од Демир Капија-1.  

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје (54 и 79г), двајца од Прилеп (85 и 93г), еден од Кавадарци (70г) и еден пациент од Струга (83г), сите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.717, бројката на оздравени пациенти е 78.727, на починати е 2.791, а бројот на активни случаи изнесува 9.199. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39.462, активни 5.145

• Куманово 5.113, активни 377

• Тетово 5.032, активни 373

• Прилеп 4.522, активни 212

• Гостивар 3.577, активни 220

• Штип 3.476, активни 143

• Битола 3.188, активни 159

• Велес 3.011, активни 241

• Охрид 2.723, активни 351

• Струмица 2.506, активни 287

• Кавадарци 2.472, активни 313

• Струга 2.175, активни 141

• Кочани 1.714, активни 87

• Кичево 1.694, активни 129

• Свети Николе 1.067, активни 35

• Гевгелија 970, активни 95

• Неготино 953, активни 109

• Дебар 741, активни 108

• Ресен 727, активни 104

• Крива Паланка 713, активни 56

• Радовиш 685, активни 40

• Берово 577, активни 49

• Делчево 559, активни 164

• Пробиштип 500, активни 40

• Виница 482, активни 32

• Валандово 325, активни 12

• Демир Хисар 242, активни 8

• Македонски Брод 240, активни 10

• Богданци 222, активни 30

• Кратово 215, активни 17

• Крушево 200, активни 29

• Македонска Каменица 190, активни 36

• Демир Капија 182, активни 28

• Пехчево 180, активни 13

• Дојран 82, активни 6

Направените 677 теста се преку: ИЈЗ-94, ЦЈЗ Скопје-26,  Авицена-0, Биотек-68, МАНУ -43,  Жан Митрев (Филип Втори)-130, Систина со ПЦР метода -169, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -145, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 443.277 тестирања на ковид -19.

 

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе