Од направени 2.510 тестирања

629 нови случаи на ковид-19, 14 починати и 644 оздравени е билансот од последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2.510 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје регистрира 644 оздравени пациенти, а починаа 14 лица, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје-250, Куманово-36, Дебар-8, Штип-12, Прилеп-35, Тетово-21, Струга-6, Велес-25, Битола-25, Охрид-21, Кавадарци-31, Гостивар-24, Гевгелија-12, Струмица-23, Крива Паланка-8, Радовиш-4, Кочани-20, Пробиштип-7, Демир Хисар-2, Пехчево-1, Берово-13, Валандово-6, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-7, Ресен-4 и во Неготино-14.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 644 оздравени пациенти од кои од Скопје-241, Куманово-33, Штип-25, Прилеп-66,  Тетово-26,  Струга-44, Велес-12, Битола-29, Охрид-51, Кавадарци-2, Гостивар-37, Гевгелија-8, Струмица-11, Крива Паланка-11, Радовиш-5, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-2, Берово-5, Виница-1, Кратово-3, Свети Николе-5, Кичево-8, Ресен-6 и од Неготино-1.

Починати се 14 лица и тоа четири пациенти од Скопје (82, 73, 67 и 58г), еден од Куманово (52г), четири од Прилеп (82, 66, 78 и 71г), еден од Струга (84г), еден од Битола (74г), еден од Охрид (59г), еден од Кавадарци (56г) и еден пациент од Гевгелија (80г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79.815, бројката на оздравени пациенти е 56.743, на починати е 2.354, а бројот на активни случаи изнесува 20.718. Од вчера се регистрираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 34.417, активни 11.660

• Куманово 4.547, активни 567

• Дебар 598, активни 122

• Штип 3.226, активни 345

• Прилеп 4.027, активни 730

• Тетово 4.652, активни 951

• Струга 1.937, активни 348

• Велес 2.655, активни 557

• Битола 2.913, активни 677

• Охрид 2.266, активни 573

• Кавадарци 1.960, активни 569

• Гостивар 3.287, активни 632

• Гевгелија 1.089, активни 304 (73 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 185 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2.207, активни 637

• Крива Паланка 577, активни 114

• Радовиш 587, активни 125

• Крушево 155, активни 66

• Кочани .1555, активни 264

• Пробиштип 436, активни 51

• Демир Хисар 229, активни 40

• Македонски Брод 208, активни 33

• Пехчево 132, активни 16

• Берово 483, активни 77

• Валандово 288, активни 63

• Виница 432, активни 66

• Делчево 656, активни 224 (181 лице од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 186, активни 23

• Свети Николе 1.022, активни 137

• Кичево 1.533, активни 267

• Ресен 606, активни 136

• Неготино 949, активни 344 (150 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.510 теста се преку: ИЈЗ-704, ЦЈЗ Скопје-65,  Авицена-229, Биотек-182, МАНУ -145,  Жан Митрев (Филип Втори)-94, Систина со ПЦР метода -162, лабораторија Лаор –25, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-4, ГАК-11, Синлаб-40, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -752, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 386.279 тестирања на ковид -19.

 

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе