511 нови случаи на ковид-19, дури 34 отсто од тестираните се позитивни на вирусот

Ковид-19 е во нов замав во земјава. Во последните 24 часа регистрирани се 511 нови случаи на заразата од 1.489 тестирани, а 129 лица по вторпат се заразиле со коронавирусот. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин регистрирани на 5 јули се две починати лица од Скопје на возраст од 72 и 88 години. Едното лице е починато во болнички услови.

Новите случаи се регистрирани во следните градови:: Скопје – 276, Куманово, Кавадaрци и Охрид – по 27, Велес – 23, Битола – 22, Тетово – 17, Прилеп – 15, Штип – 13, Струмица и Кочани – по 12, Радовиш и Делчево – по 6, Гостивар, Струга, Гевгелија и Неготино – по 4, Крива Паланка – 3, Ресен, Свети Николе и Кратово – по 2, Берово, Валандово и Богданци – по 1.

Регистрирани сe 264 оздравени пациенти од: Скопје – 149, Охрид – 15, Кавадарци и Битола – по 12, Куманово – 11, Тетово – 9, Велес – 8, Прилеп, Струмица и Гостивар – по 6, Штип и Неготино – по 5, Кочани – 4, Гевгелија – 3, Струга, Крива Паланка и Пробиштип – по 2, Делчево, Ресен, Богданци, Кичево, Дебар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Направени се 1.489 тестови преку: ИЈЗ-251, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-24, ЦЈЗ Прилеп-21, ЦЈЗ Тетово-41, ЦЈЗ Куманово-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–136, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-52, Биотек-107, Систина-42, лабораторија Лаор-11, Синлаб-3, Ремедика-11, Плодност-7, Генеа-16, Никоб Лаб-66, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 538.

Досега во земјата се направени вкупно 2.092.192 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 316.729, бројот на оздравени пациенти е 305.503, на починати е 9.337, а бројот на активни случаи изнесува 1.889.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      149.789, Активни   1045
Куманово    16.896, Активни    103
Битола       15.970, Активни    116
Прилеп       14.346, Активни     60
Тетово         13.613, Активни    67
Кавадарци     10.850, Активни    75
Велес                9.930, Активни     65
Гостивар         9.675, Активни     34
Охрид                9.123, Активни     82
Штип                 8.179, Активни    46
Струмица        8.151, Активни    35
Кичево           5.684, Активни    10
Кочани           5.154, Активни    28

Струга           4.759, Активни     12
Гевгелија         4.447, Активни     15
Неготино         3.731, Активни    14
Ресен                 2.767, Активни     7
Свети Николе   2.646, Активни     4
Радовиш         2.551, Активни     18
Крива Паланка  2.430, Активни     8
Делчево          2.000, Активни     8
Берово           1.694, Активни     1
Дебар                 1.686, Активни     2
Валандово        1.497, Активни     9
Виница            1.399, Активни     1
Пробиштип        1.281, Активни     8
Богданци           1.030, Активни     5
Кратово                976, Активни    7
Крушево               933, Активни    0
Демир Хисар           839, Активни    2
Македонски Брод   744, Активни    1
Демир Капија        595, Активни    0
Мак. Каменица      525, Активни    0
Пехчево                  486, Активни   0
Дојран                    353, Активни   1

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе