Во последните 24 часа

50 нови лабораториски потврдени случаи на ковид-19

Во последните 24 часа не се регистрирани починати лица како последица на компликации од ковид-19, соопшти Институтот за јавно здравје од каде информираат дека од направени 523 тестови во овластени лаборатории, потврдени се 50 новозаразени лица со вирусот и тоа во следните градови: Скопје – 38, Битола – 5, Прилеп – 3, Неготино – 2, Охрид и Штип – по 1. Од вкупниот број на позитивни (50), регистрирани се 13 реинфекции. Како оздравени се запишани 47 лица.

Направени се 523 тестови: ИЈЗ-47, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија-35, Жан Митрев (Филип Втори)-4, Авицена-4, Биотек-12, Систина-0, лабораторија Лаор-3, Синлаб-0, Ремедика-6, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-8, ВФВ Медикал-0, Ели Медика Плус-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 276.

Досега во земјата се направени вкупно 2.179.652 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 343.850, бројот на оздравени пациенти е 334.007, на починати е 9.559 а бројот на активни случаи изнесува 284.

Според епидемиолошки анализи во моментов најмногу активни случаи на болеста има во Скопје - 209,. Официјално потврдени позитивни лица на ковид-18 има уште во Прилеп - 23, во Битола - 18, Кавадарци - 7, Охрид - 6, Штип - 5, Неготино - 4, Куманово -3, Тетово, Гостивар - 2  и во Кратово и Крушево по еден активен случај.

 

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе