Министерство за здравство

305 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови случаи на ковид-19. Регистрирани се 167 пациенти, а починаа 11 лица.

Нови случаи се регистрирави во Скопје – 153, Кавадарци – 30, Куманово –22,  Прилеп – 21, Тетово – 18, Неготино – 14, Охрид – 11, Гостивар и Гевгелија – по 6, Струга – 5, Штип и Битола – по 4, Ресен – 3, Велес и Делчево – по 2, Струмица, Кичево, Богданци и Демир Капија – по 1.

Оздравени пациенти во Скопје се регистрирани 71 лице, Прилеп –26, Велес – 10, Куманово и Струмица – по 6, Штип и Битола – по 5, Тетово и Гостивар – по 4, Кавадарци, Делчево и Кичево – по 3, Гевгелија, Богданци, Кочани, Пробиштип, Виница и Кратово – по 2, Неготино, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Радовиш, Валандово, Крушево, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Во Скопје починати се 4 лица (79г,72г,67г,57г), 3 пациенти од Прилеп  (79г,71,70), 2 пациенти од Гевгелија (85г,71г), и по еден пациент од Куманово (77г) и Битола (80г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.533 тестови преку: ИЈЗ-553, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-121, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина -1, УК Пулмологија со алергологија –1, Жан Митрев (Филип Втори)-145, Авицена-318, Биотек-348, Систина-318, Лаор–424, Синлаб-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 238.

Досега во земјата се направени вкупно 522.518 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.787, бројката на оздравени пациенти е 91.233, на починати е 3.137, а бројот на активни случаи изнесува 8.417.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови на вкупно заболени и акривни случаи:

Скопје 44.972, активни 3.760

Куманово 5.590, активни 280

Тетово 5.464, активни 291

Прилеп 5.405, активни 633

Гостивар 3.789, активни 151

Штип 3.659, активни 123

Велес 3.454, активни 262

Битола 3.440, активни 185

Кавадарци 3.386, активни 618

Охрид 3.253, активни 436

Струмица 2.713, активни 175

Струга 2.414, активни 187

Кочани 1.822, активни 69

Кичево 1.778, активни 72

Гевгелија 1.220, активни 185

Неготино 1.244, активни 227

Свети Николе 1.109, активни 26

Крива Паланка 835, активни 90

Ресен 813, активни 69

Дебар 794, активни 43

Радовиш 744, активни 25

Делчево 744, активни 189

Берово 642, активни 25

Пробиштип 544, активни 26

Виница 521, активни 23

Валандово 368, активни 30

Крушево 284, активни 73

Кратово 277, активни 34

Демир Хисар 266, активни 15

Богданци 275, активни 47

Македонски Брод 252, активни 7

Демир Капија 242, активни 32

Македонска Каменица 193, активни3

Пехчево 186, активни 4

Дојран 95, активни 2.