Епидемиолошка состојба

290 нови случаи на ковид-19, од нив 49 лица по вторпат се заразиле

Од направени 1.695 тестови, во последните три дена - петок, сабота и недела регистрирани се 290 нови случаи на кобид-19 во следните градови: Скопје – 186, Охрид – 18, Битола – 14, Прилеп – 9, Куманово и Велес – по 8, Кавадарци – 7, Тетово, Струмица и Кочани – по 5, Штип и Струга – по 4, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 3, Неготино, Делчево и Дебар – по 2, Пробиштип и Македонски Брод – по 1. Нема починати лица од болеста.

Регистрирани сe 250 оздравени пациенти од: Скопје – 165, Битола – 16, Тетово – 12, Прилеп – 9, Кавадарци – 8, Куманово, Велес и Неготино – по 6, Штип, Кичево и Ресен – по 4, Струмица – 3, Охрид и Гостивар – по 2, Кочани, Гевгелија и Радовиш – по 1.

Направени се 1.695 тестови преку: ИЈЗ-185, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–120, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-41, Биотек-208, Систина-49, лабораторија Лаор-14, Синлаб-4, Ремедика-8, Плодност-17, Генеа-8, Никоб Лаб-85, ВФВ Медикал-12, Ели МедикаПлус-21, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 698.

Досега во земјата се направени вкупно 2.084.385 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.501, бројот на оздравени пациенти е 304.239, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 935.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      148.549, Активни   536
Куманово    16.770, Активни     42
Битола       15.835, Активни     59
Прилеп      14.277, Активни     33
Тетово       13.533, Активни     20
Кавадарци   10.760, Активни     34
Велес              9.848, Активни      30
Гостивар       9.634, Активни      15
Охрид              9.030, Активни     58
Штип               8.119, Активни     18
Струмица      8.110, Активни     15
Кичево         5.673, Активни     11
Кочани         5.125, Активни     17
Струга         4.744, Активни       9
Гевгелија       4.431, Активни       4
Неготино       3.714, Активни      5
Ресен               2.760, Активни      1
Свети Ник     2.641, Активни      1
Радовиш      2.537, Активни      5
Кр. Паланка   2.421, Активни      2
Делчево       1.991, Активни      5
Берово        1.693, Активни      1
Дебар              1.684, Активни      3
Валандово    1.488, Активни      0
Виница        1.398, Активни      2
Пробиштип    1.271, Активни      3
Богданци       1.025, Активни      2
Кратово           969, Активни      0
Крушево          933, Активни      2
Демир Хисар      837, Активни      1
М.Брод                744, Активни       1
Демир Капија   594, Активни       0
М.Каменица     525, Активни       0
Пехчево          486, Активни       0
Дојран            352, Активни       0

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе