24-часовен ковид биланс: 223 нови случаи и тројца починати

Од направени 2.365 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 223 нови случаи на ковид-19, од кои 37 се ренфекции. Оздравени се 174 пациенти, а починале три лица. Дополнително е пријавено уште едно лице кое починало пред десетина дена. Според податоците од Министерството за здравство, во земјава сега има 2.871 активен случај.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 131, Прилеп – 19, Битола – 15, Тетово – 11, Куманово и Велес по 7, Штип, Неготино и Ресен по 4, Кичево, Струга и Кратово по 3, Гостивар, Охрид и Свети Николе по 2 и во Кавадарци, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар и Демир Хисар по 1.

Регистрирани сe 174 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 128, Кавадарци и Гевгелија по 7, Куманово – 6, Битола и Велес по 4, Ресен и Крива Паланка по 3, Гостивар и Неготино по 2, а од Штип, Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Богданци, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица: две починати лица од Скопје (74г и 75г) и едно починато лице од Струмица (82г). Сите починале во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Тетово (78г). Починатиот е пријавен на 24.02.2022. Пријавеното лице е починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направените 2.365 тестови се преку: ИЈЗ-137, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–95, Жан Митрев (Филип Втори)-36, Авицена-64, Биотек-72, Систина-30, лабораторија Лаор-120, Синлаб-10, Ремедика-3, Плодност-15, Генеа-4, Никоб Лаб-180, ВФВ Медикал-82, Ели Медика-17, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.235.

Досега во земјата се направени вкупно 1.906.808 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 299.642, бројот на оздравени пациенти е 287.692, на починати е 9.079 а бројот на активни случаи изнесува 2.871.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 139.819, Активни 1.546

Куманово 16.303, Активни 137

Битола 14.351, Активни 166

Прилеп 13.668, Активни 169

Тетово 13.343, Активни 94

Кавадарци 10.198, Активни 100

Велес 9.507, Активни 113

Гостивар 9.457, Активни 48

Охрид 8.538, Активни 61

Струмица 7.919, Активни 29

Штип 7.919, Активни 36

Кичево 5.449, Активни 60

Кочани 4.982, Активни 20

Струга 4.655, Активни 30

Гевгелија 4.278, Активни 48

Неготино 3.620, Активни 34

Свети Николе 2.606, Активни 11

Ресен 2.610, Активни 45

Радовиш 2.479, Активни 10

Крива Паланка 2.381, Активни 22

Делчево 1.900, Активни 9

Дебар 1.645, Активни 12

Берово 1.628, Активни 4

Валандово 1.459, Активни 3

Виница 1.350, Активни 5

Пробиштип 1.259, Активни 6

Богданци 1.002, Активни 9

Кратово 941, Активни 11

Крушево 908, Активни 4

Демир Хисар 814, Активни 11

Македонски Брод 731, Активни 4

Демир Капија 581, Активни 8

Македонска Каменица 521, Активни 4

Пехчево 482, Активни 1

Дојран 339, Активни 1

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе