Министерство за здравство

15 починати, оздравени 531, новозаразени 628

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравен пациент, а починати се 15.

Во Скопје има 353 новозаразени, Куманово-33, Штип-13, Прилеп-36, Тетово-33, Струга-11, Велес-34, Битола-28, Охрид-17, Кавадарци-7, Гостивар-7, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2.

Од оздравените пациенти најмногу се регистрирани од Скопје-281, Куманово-18, Дебар-12, Штип-6, Прилеп-9, Тетово-31, Струга-4, Велес-9, Битола-15, Охрид-8, Кавадарци-9, Гостивар-11, Гевгелија-10, Струмица-14, Крива Паланка-12, Радовиш-3, Кочани-15, Пробиштип-1, Пехчево-2, Берово-9, Валандово-2, Виница-6, Делчево-31, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-7, Неготино-2.

Починати се 15 лица, седум пациенти од Скопје (76,63,84,82,75,80 и 85г), тројца пациенти од Велес (41, 86 и 57), двајца пациенти од Гевгелија (60 и 51г), еден од Ресен (70г), еден од Делчево (59г) и еден пациент од Охрид (87г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27.827, бројката на оздравени пациенти е 19.479, на починати е 949, а бројот на активни случаи изнесува 7.399. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 11.941, активни 3.551

• Куманово 2.161, активни 337

• Дебар 321, активни 44

• Штип 1.574, активни 212

• Прилеп 1.144, активни 349

• Тетово 1.966, активни 409

• Струга 797, активни 90

• Велес 548, активни 177

• Битола 578, активни 200

• Охрид 632, активни 178

• Кавадарци 438, активни 170

• Гостивар 1.122, активни 146

• Гевгелија 332, активни 160 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 45 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 762, активни 430

• Крива Паланка 213, активни 66

• Радовиш 206, активни 76

• Крушево 22, активни 2

• Кочани 647, активни 187

• Пробиштип 167, активни 34

• Демир Хисар 75, активни 13

• Македонски Брод 102, активни 6

• Пехчево 57, активни 7

• Берово 195, активни 47

• Валандово 92, активни 33

• Виница 164, активни 54

• Делчево 231, активни 100 (50 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 37, активни 10

• Свети Николе 458, активни 69

• Кичево 494, активни 124

• Ресен 228, активни 56

• Неготино 123, активни 62 (17 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.236 теста се преку: ИЈЗ-404, ЦЈЗ Скопје-80, Авицена-398,  Биотек-254, МАНУ -283, Жан Митрев (Филип Втори) -366, Систина со PCR метода -246 , лабораторија Лаор –68, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-58, Инфективна клиника-7, ГАК-0, Синлаб-61, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања на Ковид -19. 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 деца и 10 позитивни мајки, 3 деца и 3 мајки суспектни на ковид-19.

Во ГОБ „8 Септември“ има 2 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 304 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 169

• Гази Баба – 460

• Аеродром - 661

• Карпош – 541

• Центар – 508

• Кисела Вода – 432

• Ѓорче Петров – 299

• Бутел - 168

• Шуто Оризари – 29

• Студеничани – 8

• Сарај – 27

• Арачиново – 8

• Илинден – 61

• Сопиште – 31

• Чучер Сандево – 19

• Петровец –21

• Зелениково - 9

• Странец – 20

• Нераспределен- 80.

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе