Ковид-19 во последните 24 часа

131 новозаразен, 81 оздравен, 6 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.297 тестирања, а регистрирани се 131 нов случај на ковид-19.

  Новозаразените се регистрирани во:

- Скопје 34

- Куманово 20

- Штип 5

- Прилеп 8

- Струга 3

- Велес 1

- Битола 2

- Охрид 4

- Кавадарци 2

- Гостивар 12

- Гевгелија 4

- Струмица 2

- Радовиш 1

- Кочани 3

- Македонски Брод 1

- Берово 6

- Валандово 1

- Виница 6

- Делчево 10

- Кратово 1

- Свети Николе 5

Починати се 6 лица, еден пациент од Охрид (56г), двајца пациенти од Скопје (63г и 80г), двајца од Прилеп (78г и 54г) и еден пациент од Штип (82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 81 оздравен пациент од:

- Скопје 27

- Дебар 1

- Штип 10

- Тетово 11

- Струга 5

- Битола 1

- Гостивар 9

- Струмица 5

- Радовиш 1

- Кочани 1

- Виница 4

- Делчево 3

- Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 147.002 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14293, бројката на оздравени пациенти е 11014, на починати е 596, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе