Институт за јавно здравје

12 пациенти ја загубија битката за живот, 349 новозаразени со коронавирусот

Во последните 24 часа 12 болни од ковид-19 ја загубија битката со вирусот, а според лабораториските тестови, со коронавирусот се заразиле уште 349 лица.

Министерството за здравство информира дека според податоците на Институтот за јавно здравје направени се 2.754 тестирања, а регистрирани се 349 нови случаи на болеста. По градови бројот на нови случаи:

Скопје – 166, Куманово – 23, Штип – 22, Прилеп – 18, Битола – 17, Кочани – 16, Кавадарци – 13, Тетово – 11, Велес и Охрид – по 10, Свети Николе – 9, Неготино – 8, Берово и Пробиштип – по 4, Гевгелија и Демир Хисар – по 3, Струмица, Кичево, Крива Паланка и Делчево – по 2, Гостивар, Струга, Ресен и Виница – по 1.
Регистрирани сe 208 оздравени пациент од: Скопје – 90, Охрид – 37, Куманово – 17, Штип – 13, Велес – 10, Битола – 9, Кавадарци – 7, Крива Паланка – 5, Неготино – 4, Кочани, Свети Николе, Струга и Радовиш – по 3, Пробиштип и Кичево – по 2.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 3 починати лица од Скопје (51г, 64г и 85г), по 2 починати лица од Штип (64г и 75г) и Свети Николе (66г и 82г) и по едно починато лице од Куманово (43г), Битола (60г), Радовиш (75г), Струмица (68г) и Дојран (62г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.754 тестови преку: ИЈЗ-186, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–45, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–203, Жан Митрев (Филип Втори)-57, Авицена-134, Биотек-116, Систина-32, лабораторија Лаор-161, Синлаб-8, Ремедика-19, Плодност–54, Генеа-2, Никоб лаб-203, ВФВ Медикал-33, Ели Медика-17, Ројал Медика –26, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.280.

Досега во земјата се направени вкупно 1.385.429 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 202.552, бројот на оздравени пациенти е 188.540, на починати е 7.132, а бројот на активни случаи изнесува 6.880.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 88.659, Активни 3.413
Куманово 12.283, Активни 427
Тетово 11.025, Активни 153
Прилеп 9.496, Активни 297
Гостивар 8.005, Активни 27
Битола 7.460, Активни 252
Велес 6.823, Активни 348
Кавадарци 6.316, Активни 254
Охрид 6.176, Активни 187
Штип 6.183, Активни 223
Струмица 5.912, Активни 121
Кичево 4.104, Активни 73
Струга 3.843, Активни 43
Кочани 3.586, Активни 192
Гевгелија 2.564, Активни 91
Неготино 2.395, Активни 52
Свети Николе 2.022, Активни 88
Крива Паланка 1.650, Активни 143
Радовиш 1.601, Активни 49
Ресен 1.595, Активни 51
Дебар 1.453, Активни 3
Берово 1.256, Активни 39
Делчево 1.169, Активни 46
Виница 1.092, Активни 38
Пробиштип 1.026, Активни 69
Валандово 858, Активни 27
Кратово 650, Активни 33
Богданци 586, Активни 24
Крушево 549, Активни 14
Демир Хисар 494, Активни 43
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 361, Активни 45
Пехчево 323, Активни 5
Дојран 150, Активни 7

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе