109 нови случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, од направени 723 тестови се регистрирани 108 нови случаи на ковид-19 во следните градови: Скопје – 75, Битола – 7, Куманово – 6, Прилеп и Кавадарци – по 4, Струмица – 3, Тетово, Гостивар и Охрид – по 2, Велес, Штип и Гевгелија – по 1. Од вкупниот број на позитивни (108), регистрирани се 29 реинфекции. Нема починати лица.

Регистрирани сe 88 оздравени пациенти од: Скопје – 79, Битола – 5, Прилеп – 2, Пробиштип и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се 723 тестови преку: ИЈЗ-105, ЦЈЗ Скопје-23, ЦЈЗ Битола-23, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-24, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–33, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-13, Биотек-18, Систина-35, лабораторија Лаор-6, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност-7, Генеа-2, Никоб Лаб-36, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-4, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 339.

Досега во земјата се направени вкупно 2.075.632 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.360, бројот на оздравени пациенти е 303.498, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 540.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147.895, Активни 342
Куманово 16.713, Активни 26
Битола 15.764, Активни 33
Прилеп 14.242, Активни 15
Тетово 13.503, Активни 10
Кавадарци 10.719, Активни 15
Велес 9.808, Активни 6
Гостивар 9.622, Активни 9
Охрид 8.972, Активни 32
Штип 8.097, Активни 13
Струмица 8.089, Активни 10
Кичево 5.659, Активни 4
Кочани 5.108, Активни 6
Струга 4.733, Активни 3
Гевгелија 4.427, Активни 1
Неготино 3.704, Активни 4
Ресен 2.756, Активни 4
Свети Николе 2.637, Активни 0
Радовиш 2.531, Активни 0
Крива Паланка 2.419, Активни 0
Делчево 1.986, Активни 0
Берово 1.694, Активни 1
Дебар 1.681, Активни 0
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.396, Активни 1
Пробиштип 1.268, Активни 0
Богданци 1.023, Активни 1

Кратово 966, Активни 0

Крушево 931, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 742, Активни 3
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Безбедноста, енергијата и миграцијата се три приоритети со најголема важност за британските граѓани, така што тие се на и на самиот врв на мојата агенда. Затоа патувам за Прага на средбата со европските лидери.

повеќе

Камбаните бијат поради нашата некадарна дипломатија, која е професионално  одговорна за дебаклот со Договорот со Бугарија, а пред тоа за Преспанскиот договор.

повеќе

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе