Во последните 24 часа

109 лабораториски потврдени случаи на ковид-19, едно лице почина

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направени 672 тестови, регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19, а дека едно лице од Струга на 76-годишна возраст почина од болеста.

Новите случаи на ковид-19 се потврдени во лабораториите во следните градови:

Скопје– 57, Кавадарци – 10, Прилеп – 7, Куманово и Штип – по 4, Гевгелија и Охрид – по 3, Берово, Битола, Крива Паланка, Ресен, Струга, Струмица и Тетово – по 2, Валандово, Велес, Делчево, Кочани, Кратово, Неготино и Свети Николе – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (109), регистрирани се 27 реинфекции.

Регистрирани сe 130 оздравени пациенти од: Скопје – 74, Битола – 14, Берово – 12, Кавадарци - 8, Тетово – 6, Кочани – 4, Свети Николе – 3, Штип, Гевгелија и Кратово – по 2, Велес, Гостивар и Неготино – по 1.

Направени се 672 тестови: ИЈЗ-83, ЦЈЗ Скопје-40, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–38, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Авицена-17, Биотек-19, Систина-17, лабораторија Лаор-9, Синлаб-8, Ремедика-2, Плодност-8, Генеа-8, Никоб Лаб-38, ВФВ Медикал-13, Ели Медика Плус-0, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 309.

Досега во земјата се направени вкупно 2.156.655 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на  дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 341.370, бројот на оздравени пациенти е 330.602, на починати е 9.503, а бројот на активни случаи изнесува 1.265

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160.511, Активни   569
Куманово    18.132, Активни    38
Битола       17.835, Активни    93
Прилеп      15.410, Активни    56
Тетово       14.434, Активни    45
Кавадарци   12018, Активни    44
Велес            10.745, Активни    31
Охрид           10.270, Активни    72
Гостивар    10.268, Активни    16
Струмица    8.766, Активни     12
Штип             8.720, Активни     29
Кичево       6.058, Активни     21
Кочани       5.534, Активни     23
Струга        5.171, Активни     17
Гевгелија      4.864, Активни     15
Неготино      4.122, Активни     9
Ресен              3.014, Активни    18
Радовиш      2.828, Активни    14
Свети Николе 2.792, Активни     8
Крива Паланка2.649, Активни    18
Делчево       2.173, Активни    47
Берово        1.861, Активни    15
Дебар              1.811, Активни     4
Валандово     1.597, Активни     4
Виница         1.479, Активни     7
Пробиштип     1.299, Активни    2
Кратово         1.110, Активни    9
Богданци        1.099, Активни   3
Крушево        .1032, Активни  13
Демир Хисар       925, Активни   1
Македонски Брод 796, Активни   7
Демир Капија    629, Активни   1
Мак. Каменица   534, Активни   3
Пехчево             515, Активни   1
Дојран              369, Активни   0

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе