Образование и здравство

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) денеска соопшти дека има значајни забелешки во однос на новиот Закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство, како и на новата концепција за основното образование, коишто ќе бидат доставени до надлежните институции.

26 Февруари 2021 - 11:50

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 33 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, a како оздравени се отпуштени од болничко лекување 27 пациенти. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава изнесува 675 лица и има околу 370 празни болнички кревети во ковид центрите.

26 Февруари 2021 - 11:46

Помина точно една година од првиот потврден случај на заболен од ковид-19 во земјава, а пандемијата сѐ уште не стивнува. Веќе започна имунизацијата на медицинскиот персонал кој работи во ковид-центрите со вакцината на „Фајзер“, а деновиве треба да пристигнат и 200.000 вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ по што, според најавите од надлежните, ќе почне масовната имунизација на населението.

26 Февруари 2021 - 08:13

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 274, Прилеп – 55, Кавадарци – 40, Куманово – 24, Гевгелија – 23, Неготино – 20, Тетово и Велес – по 18, Охрид – 13, Струмица – 12, Битола и Кочани – по 10, Гостивар – 9, Штип и Струга – по 8, Крушево – 7, Крива Паланка и Богданци – по 5, Валандово – 4, Дебар и Виница – по 3, Ресен, Делчево, Пробиштип, Кратово и Демир Капија – по 2, Кичево, Демир Хисар и Берово – по 1.

25 Февруари 2021 - 19:12

 За учество на националниот натпревар во рамките на  Европскиот квиз на парите, чија цел е финансиска едукација на учениците од 13 до 15 години, оваа година се  пријавени  174 одделенија, односно класови од 72 основни и средни училишта од нашата земја.

25 Февруари 2021 - 17:32

Во последната анализирана недела Институтот за јавно здравје вели дека се регистрирани 2.320 нови позитивни случаи во 33 градови, што претствува зголемување од 3,9 проценти во однос на минатата недела. Пријавени се 70 смртни случаи од 13 градови, со зголемување од 62,8 проценти во однос на минатата недела.

25 Февруари 2021 - 12:53

Во ковид-центрите низ државата денеска има 671 пациент, од кои 248 се во Скопје, а 423 во другите градови, додека бројот на слободни болнички кревети е околу 400, информира Министерството за здравство.

25 Февруари 2021 - 12:50

Исклучително е висок процентот на здравствени работници коишто покажале интерес да се вакцинираат против ковид-19 и во наредните 10 до 14 дена ќе заврши процесот на имунизација на сите здравствени работници коишто работат во ковид-центри, а нивниот број е близу 4.000, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

25 Февруари 2021 - 11:21

Министерот за здравство Венко Филипче добил информации од лабораторијата на „Жан Митрев Клиника“ дека британскиот сој на ковид-19 веќе е застапен со 70 отсто од новодијагностицираните случаи. „Забележителен е растот на бројките, следиме дали овој тренд ќе продолжи до ризичен степен - до повторно преоптоварување на болничките капацитети, но засега добро се менаџира и нема таква индиција, сепак, не ја исклучувам таа можност, вели Филипче.

25 Февруари 2021 - 10:50

Продолжуваат разговорите за изнаоѓање заедничко решение, но ултиматуми не се прифатливи, дециден е министерот за економија, Крешник Бектеши во врска со протестите на угостителите, организаторите на свадби и музичарите.

25 Февруари 2021 - 10:01

Според испитувањата на лабораторијата во Клиниката Жан Митрев британскиот сој на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите. Очигледно е дека се зголемува бројот на заболените и дека еден дел се должи на овој сој, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

25 Февруари 2021 - 09:54

Во Македонија вчера од Србија пристигна втората пратка од осумте илјади вакцини од компанијата „Фајзер“, со кои се спроведува имунизацијата на здравствените работници. До вчера се вакцинирани околу 1.500 здравствени работници. Во наредниве денови се очекува пристигнување и на 200.000 кинески вакцини, во март 20-30.000 вакцини преку Ковакс механизмот и поголема доза од „Фајзер“, а Владата го доби и предлог договорот за набавка на 100.000 вакцини од Русија. Бројот на инфицирани со ковид-19 надмина 100.000.

25 Февруари 2021 - 07:50

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 и 215 оздравени, а починале 13 лица. Новите случаи се во Скопје – 274, Прилеп – 79, Кавадарци – 55, Тетово – 39, Куманово – 34, Охрид – 29, Гевгелија – 26, Неготино – 25, Велес -24, Штип -20, Гостивар -18,  Битола -16, Струмица – 13, Кочани – 12,  во Струга и Крива Паланка  по 11, Богданци – 6, Крушево – 5, Ресен – 4, во Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Демир Капија по 3, Кичево – 2 и во Берово – 1.

24 Февруари 2021 - 16:18

Засега се чувствувам добро. Имам само повисока температура и болки во мускулите и чувствувам изнемоштеност, изјави прилепскиот градоначалник Илија Јованоски кој синоќа го добил позитивниот тест на коронавирусот и е во домашна изолација. Јованоски вели дека првиот сомнеж кај него се јавил откако измерил покачената телесна температура.

24 Февруари 2021 - 16:14

Не ја исклучувам можноста за некаква форма на дополнителни мерки, дали на локално или на ниво на територијата на цела држава, меѓутоа сега немаме индиции дека такви мерки треба да препорачаме, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Toj вели дека ќе се прават дополнителни анализи, а досегашните велат дека има покачување на бројот на заразени и дека британската мутација е застапена со 50 проценти.

24 Февруари 2021 - 15:45

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе