РОСУ

Косовската специјална полиција распоредена на границата со Македонија

Специјалните единици на косовската полиција РОСУ се распоредени на границата со Македонија по информацијата дека неколку косовски граѓани учествувале во судирите со македонската полиција во Куманово, пренесува српски Блиц повикувајќи се на косовската телевизија Кохавижн.

Специјалните полициски сили биле испратени на границата со Македонија синоќа на полноќ, јавува приштинската телевизија.

Припадниците на РОСУ се поделени во две групи. Неколку единици се стационирани во Генерал Јанковиќ, а другите во делот од границата на територијата на општина Гњилане.

Одлуката да се испратат специјалните единици на границата со Македонија била донесена по најновите случувања во Куманово.

Полицијата на Косово ќе продолжи да ги надгледува сите гранични премини со Македонија, по информациите дека во терористичката група која се судрила со македонските полициски сили имало и граѓани на Косово, пренела телевизијата Кохавижн.

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе