Голем помор на риби во реката Тополка

Голем помор на риби бил забележан утрово на реката Тополка близу велешката населба Превалец, јави Канал 5.

Велешани го забележале и веднаш го пријавиле случајот кај надлежните институции.

Од риболовното друштво Бабуна,покрената е иницијатива за инспекциски надзор и истрага, за да се утврди кои се причините за големиот помор на риби, и санкционирање на предизвикувачот.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе