Економија

Mенторската поддршка за проектот поддржан и од ЕУ - Смарт старт - одржливо влијание на граѓанското општество преку социјално претприемништво и иновации во Босна и Херцеговина, Македонија, Црна Гора, Србија и Турција ја вброи Стопанска банка АД Битола во групата десет етаблирани македонски компании кои беа одликувани како „Добри брендови“.

26 Јуни 2017 - 11:25

Меѓународната агенција за кредитен рејтинг „Мудис“ го подобри долгорочниот рејтинг на НЛБ за две нивоа, од „Ва3“ на „Ва1“ и ја преимеува оценката во „стабилна”.

23 Јуни 2017 - 17:44

Новиот, значително изменет „јарис“ (Yaris) е веќе достапен во салонот на Тојота авто центар. Автомобилот кој за првпат е произведен во 1999 година и понатаму останува лидер во продажбите на Тојота (Toyota) на европскиот пазар кој заклучно со 2016 година успеа да ја заокружи бројката  од 3 милиони произведени единици.

23 Јуни 2017 - 17:34

Владата на синоќешната седница одлучи да му наложи на Надзорниот одбор на ЕЛЕМ да ја поништи одлуката за распишаниот тендер за набавка за опрема за ископ на јаловина во висина од 34 милиони евра и за тоа да биде известена. 

23 Јуни 2017 - 10:01

Во Министерството за финансии со забрзано темпо се работи на ребалансот на буџетот, со кој прво ќе се скрати комодитетот на министрите, директорите, и сите луѓе кои се на власт, потврди министерот за финансии, Драган Тевдовски. Ребалансот на буџетот, неофицијално најверојатно ќе стигне пред пратениците пред летниот одмор.

22 Јуни 2017 - 23:27

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, оствари средба со бизнис делегација од Република Либан, предводена од Самер Соуфан, претседател на Либанско-македонскиот бизнис совет и извршен директор на Арабеле Интернешнл. 

22 Јуни 2017 - 13:43

Компанијата ОКТА втора година по ред дивидендата на своите акционери ќе им ја исплати преку Централниот депозитар за хартии од вредност. Исплатата на дивидендата е резултат на високата профитабилност постигната во 2016 година и зголемувањето на пазарниот удел на домашниот и на странскиот пазар заедно со оперативните подобрувања во работењето на компанијата.

21 Јуни 2017 - 14:33

Mинатата недела бевме сведоци на силно невреме, проследено со обилни врнежи и град, кое што го зафати регионот на Скопје. Како резултат на градот беа предизвикани посериозни материјални штети, во најголем дел на возила.

21 Јуни 2017 - 14:31

Асоцијацијата на готвачи и шефови на кујни од Македонија - ГастроМак, денес го најави најголемиот кога било кога одржан интернационален натпревар на готвачи од светот во нашата земја, што треба да се одржи есенва. Вториот меѓународен гастрономски натпревар – ГастроМак Македонија 2017, е планиран годинава да се одржи од 25 до 28 октормври во Струмица, а домаќин ќе биде хотел Вила парк.

21 Јуни 2017 - 14:21

Лекарите, хирурзите и анестезиолозите успеваат да го стасаат и надминат високиот менаџмент по своите примања и да станат најплатени професии во светот. Доколку се земе предвид колку години образование и пракса се потребни за овие професии, како и нивната функција во општеството, со право може да кажеме дека овие професии го заслужуваат епитетот најплатени професии во светот.

21 Јуни 2017 - 14:13

Основачот и со-сопственик на Логин Системи, Венко Глигоров, заедно со дел од фесјбук и твитер заедницата покренаа иницијатива за воведување на Пејпал (PayPal) како платежен сервис за продажните места во Македонија.

21 Јуни 2017 - 13:04

Десет транспортни менаџери од Република Македонија, превозници на патници и на стоки, се годинашните добитници на наградата Топ менаџер за 2017 година што традиционално ја доделува најголемата транспортна асоцијација во светот, Меѓународната унија за патен транспорт – ИРУ, со седиште во Женева.

21 Јуни 2017 - 06:14

Рептил маркети (Reptilmarketi.mk), он-лајн сервисот на ланецот маркети, почна да фунционира пред неколку месеци и веќе е вистински хит. Можноста преку интернет да се заврши целото купување, од правење на нарачката, плаќање на сметката и достава на купеното до врата веќе е препознаена од купувачите на кои времето им е најскапоцено.

20 Јуни 2017 - 16:05

Самсунг eлектроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) на ИнфоКом 2017 (InfoComm 2017) саемот објави дека својата линија на паметни дисплеи со ХДР + КјуЛЕД сигнал ќе биде овозможена преку Тизен 3.0 оперативниот систем, кој претставува најнова верзија на Самсунг софтверска платформа со отворен код.

20 Јуни 2017 - 15:57

Игор Штембергер, првиот човек на Илирика, вели дека регионалното поврзување на безрите преку проектот СЕЕ Линк, може да прерасне во сериозна платформа за влез на странски инвеститори. Групацијата Илирика, која прослави 25 години од своето постоење, останува посветена на македонскиот пазар којшто заедно со српскиот пазар на капитал имаат најголем потенцијал за натамошно развивање, вели Штембергер во интервјуто за МКД.мк.

20 Јуни 2017 - 14:48

Помина 22 јуни во уште едно потсетување, дека пред 16 години во 4,30 часот почна битката за Арачиново во која загинаа тројца припадници на македонските полициски сили.

повеќе

И во Турција, како и во Иран и Романија народот постојано ќе го поставува истото прашање: дали средствата потрошени за глорификација на власта можеа да бидат употребени за искоренување на сиромаштијата.

повеќе

Дали Борисов ќе го негира својот претходник, поранешниот премиер, генерал Рачо Петров и ќе продолжи да инсистира на заедничка историја која официјална Бугарија упорно настојува да ни ја подметне.

повеќе