ССМ ги повика работниците со протест да го одбележат Денот на трудот

За работнички права и зголемување на платите Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска организира протест со почеток во 12,30 часот кој ќе тргне од зградата на ССМ и ќе заврши пред Владата. ССМ повикува работниците, останатите синдикални организации, младината, студентите, пензионерите, но и сите граѓаните кои не се задоволни од својот стандард денеска на 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот, да го искажат своето незадоволство од третманот на властите и работодавачите. „Наместо на излет и скара, да излеземе на протест“, повикува ССМ.

Фото: Илустрација

Сојузот на синдикати на Македонија денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на трудот со синдикален протест барајќи усогласување на останатите плати со порастот на минималната плата.

Нема место за славење на празникот, не фаќај сеир, излези на синдикален протест, порачаа од ССМ, а на својот фејсбук - профил споделија повеќе фотографии од работници од повеќе градови од земјава кои наместо на пикник, како што се потенцира, се тргнати кон Скопје за да протестираат за своите права.

„За да славиме, потребни ни се пари, а парите ни ги изеде инфлацијата, затоа на 1 Мај ќе простестираме, нема да славиме. Само ако излеземе масовно ќе ја покажеме неопходноста и така ќе го добиеме тоа што го бараме", рече првиот човек на ССМ Дарко Димовски на прес-конференцијата пред неколку дена, најавувајќи го протестот.

Синдикатот бара линеарно зголемување од 2.806 денари на сите плати во државата, почнувајќи од општиот работник до претседателот на државата.

Протестот ќе започне во 12.30 часот пред зградата на ССМ по што ќе продолжи пред Собранието, зградата на Организацијата на работодавачи и Стопанската комора и ќе заврши пред Владата каде ќе бидат упатени работничките барања.

Од ССМ ги повикаа и останатите синдикални организации и конфедерации во земјава да се приклучат на првомајскиот протест и заеднички да се изборат за работничките права.

„Потребни се похрабри, поинтензивни и побрзи реакции за надминување на проблемите, за зголемување на платите за 2.806 денари во нето износ на сите вработени во приватниот и јавниот сектор, како и за креирање на нови визии и перспективи. Ја повикуваме Владата на поголема продуктивност и решителност во делувањето за зголемување на платите на работниците“, се вели во прогласот на ССМ.

Легенда под Главна слика

Фото: Илустрација

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе