По полноќ

Горивата поевтинуваат од 3,5 до 5 денари за литар

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика од вечерва по полноќ ќе се намалат цените на нафтените деривати. Дизел горивото ќе поевтини за 5 денари за литар, бензинот од 98 октани за 4 денари, за 3,5 денари по литар ќе се намали цената на безнинот од 95 октани. Нафтата за домаќинствата ќе поевтини за 4,50 денари за литар, додека цената кај Мазутот М-1 НС оди надолу за 2,115 ден за килограм.

 

Од вечер по полноќ максималните цени на горивата ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС              - 95 77,50 (денари/литар)
Моторен бензин Еуросупер БС              - 98 79,50 (денари/литар)
Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V)      - 79,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 77,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС                                            40,056 (денари/килограм)

Ваквото по подолг период позначајно амалување на цените на горивата, беше повод за изјава на претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски.

„Денешната одлука е потврда дека РКЕ работи согласно утврдена методологија која е во интерес на граѓаните. Довербата што ја градиме кон граѓаните е клучна со цел да се избегнат дезинформаци и лажни вести од т.н експерти. РКЕ секогаш кога се создаваат предуслови, веднаш носи одлуки во корист на народот“, кажал Бислимоски во изјава за МИА.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе