Дизелот поскапува за 3 денари

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека од вечерва по полноќ поскапува дизел горивото за 3 денари по литар, нафтата за домаќинствата за 2,5 денари, поскапува и мазутот, додека цените на бензинот не се менуваат. 

Од вечерва по полноќ максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС - 95 86,50 (денари/литар)
Моторен бензин Еуросупер БС - 98 89,00 (денари/литар)
Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) 97,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 94,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 51,252 (денари/килограм)

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе