Од вечер по полноќ

Дизелот ќе поскапи, бензинот со мало поевтинување

Од вечерва по полноќ дизел горивото и нафтата за домаќинствата ќе поскапат за еден денар по литар, во исто време, цената на бензинот од 95 октани ќе се намали за половна денар, а за еден денар ќе поевтини бензинот од 98 октани. Се намалува цената на мазутот.

По полноќ цените ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС - 95 84,00 (денари/литар)
Моторен бензин Еуросупер БС - 98 86,00 (денари/литар)
Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) 91,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 87,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 49,768 (денари/килограм)

„Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 3,158%, кај дизелот зголемување за 0,928%, кај екстра лесното масло зголемување за 0,834% и кај мазутот намалување е за 2,998%. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,762%„, информира Регулаторната комисија за енергетика.

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе