Бизнисмените го потсетија Заев да го одржи ветувањето за вицепремиер за економија

Тоа што го вети лидерот на социјалдемократите, Зоран Заев, треба да се реализира велат од Стопанската комора на северозапанда Македонија. СДСМ за време на изборната кампања вети дека функцијата на вицепремиер за економски прашања ќе биде од редовите на стопанските комори.

Фатмир Битиќи, извршен директор на Стопанската комора на северозападна Македонија, вели дека ќе се консултираат со другите комори за да изберат заеднички кандидат за оваа позиција.

Од СДСМ, велат дека тоа ветување е дел од предизборната програма и дека тоа ќе го реализираат, но, сѐ уште не одлучиле за кадарот кој ќе биде дел од владините позиции.

Од Стопанската комора на северозападна Македонија, велат дека очекуваат новата Влада да ги земе предвид нивните барања меѓу кои и капитални инвестиции во инфраструктура, мерки за поддршка на домашните бизнисмени и многу административни и технички  мерки  за олеснување на активностите на бизнисот, јави ТВ21.

 

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе