Од ноќеска на полноќ

Бензинот поевтинува за половина денар, дизелот останува со иста цена

Бензинот од 95 и 98 октани, како и нафтата за домаќинствата  од ноќеска на полноќ ќе се продава по цена пониска за 0,5 денари по литар. Цената на дизел горивото останува по иста цена. Само мазутот ќе поскапи.

Од денеска на полноќ цените на бензините ќе се намалат во просек за 0,27 проценти.

Еуеросупер БС – 95 ќе чини 74,50 денари/литар, Еуросупер БС – 98 ќе се продава по цена од 76,50 денари, дизел горивото за 66,50 денари, екстра лесното 1 (ЕЛ-1) 65,50 денари, а мазутот ќе чини 41,543 денари за килограм, односно неговата цена се зголеува за 0,298 денар/килограм.

 

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе