Бензините поевтинуваат за 2 денари, дизелот за 1,5 денари

Од вечерва по полноќ ќе се намалат цените на бензините за 2 денари за литар, додека дизелот поевтинува за 1,5 денари за литар, а нафтата за домаќинствата за 1 денар. Само мазутот ќе поскапи. 

Максималните цени по кои по полноќ може да се продаваат горивата:

Моторен бензин Еуросупер БС               - 95 84,50 (денари/литар)
Моторен бензин Еуросупер БС               - 98 86,50 (денари/литар)
Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V)       - 86,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)  82,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 41,810 (денари/килограм) 41,810 (денари/килограм) 

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе