Економија

Министерот за економија, Крешник Бектеши и се извини на новинарката на Канал 5, Катерина Капковска, на која за време на вчерашната прес-конференција, наместо да ѝ одговори на прашањето за зделката на ЕСМ за цените на гасот, неоправдано ја нападна велејќи дека прашањата и биле дадени од лица со кои има добра соработка, алудирајќи на „Макпетрол" за кои новинарката посочи дека објавиле за пониска цена на гасот за февруари во однос на јануари. Бектеши денес во извинувањето нагласи дека новинарите имаат клучна улога во нашето општество. 

03 Февруари 2023 - 11:33

За набавките на природен гас за јануари и за февруари државата потпиша дека плати или ќе плати три милиони евра повеќе од берзанската цена на гасот за овие два месеца. Надлежните органи не покренаа никаква постапка за одговорност за веќе завршената и платена набавка за јануари, а очигледно тоа нема да го направи ни за февруари.

02 Февруари 2023 - 22:17

Кроација осигурување ја исплати највисоката осигурителна штета досега исплатена од оваа компанија во нашата земја. Станува збор за повеќе милиони евра осигурителна отштета исплатена на компанијата ДПТ Пофикс ДОО Тетово, специјализирана за производство на високо квалитетни материјали од областа на градежништвото.

02 Февруари 2023 - 21:43

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) го смета за апсолутно неприфатлив недоличниот однос на министерот за економија Крешник Бектеши, кон новинарката на ТВ Канал 5, Катерина Капковска, за време на денешната прес конференција. Бектеши наместо да одговори на прашањето на новинарката за зделката на ЕСМ за цените на гасот, неоправдано ја нападна велејќи дека прашањата и биле дадени од лица со кои има добра соработка, алудирајќи на „Макпетрол“ за кои новинарката посочи дека објавиле за пониска цена на гасот за февруари во однос на јануари.

02 Февруари 2023 - 16:46

Само во Македонија се случува во последните години, стечајни управници со над 70 години да водат милионски предмети и да ги одложуваат па затоа со Законот за инсолвентност сите стечајни управници кои имаат над 64 години нема да може да го преполагаат испитот за добивање лиценца за работа, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

02 Февруари 2023 - 15:21

„Дали плаќаме поскап или поевтин гас ќе видиме на крајот на грејната сеозна. Според ЕСМ, лани, кога имаше монопол, плаќавме многу поскапо, а сега има конкурентност и ги повикувам сите што имаат лиценца за снабдување да се пријават и да дадат понуда, а не да кажуваат цени и понуди кога ќе заврши повикот“, одговори министерот за економија Крешник Бектеши на прашањето дали беше погрешна одлуката на ЕСМ за склучување месечен договор по фиксна цена од 98 евра кога на берзата цената е пониска, додека „Макпетрол" пак објави за февруари за 40 отсто пониска цена.

02 Февруари 2023 - 15:07

За субвенционирана струја не се пријавени уште осумдесетина основни и средни училишта од вкупно 475 училишта во државата, откри денеска на прес-конференција владиниот советник за енергетика Виктор Андонов и упати апел до нив да се искористат можностите што ги нуди Владата. За струја по фиксна субвенционирана цена до АД ЕСМ според податоците од последниот повик завршен на 20 јануари, се пријавиле уште само 17 училишта. Новопријавени се и 21 компанија од прехранбениот сектор и три јавно комунални претпријатија..

02 Февруари 2023 - 14:35

Сојузот на синдикати (ССМ) смета дека со вчерашното бришење на одредбата за зголемување на платите во Министерството за финансии за 30 проценти, ресорниот министер Фатмир Бесими свесно прави кривично дело. Од ССМ укажуваат дека одредбата за зголемување на платите Бесими сам ја донел и ја бранел и е должен да ја спроведе. Вчера вработените во Министерството за финансии излегоа на протест затоа што не го добиле покачувањето на плата од 30 отсто.

02 Февруари 2023 - 14:31

Со данокот на солидарност, кој е планирано да се воведе за сите компании кои за време на енергетската криза оствариле поголем профит од просекот во последните 3-4 години, најверојатно ќе бидат опфатени и енергетските компании кои се формираа минатата година, а посебно компаниите во делот на снабдувањето со нафта и нафтени деривати, изјави министерот за економија Крешник Бектеши.

02 Февруари 2023 - 14:03

Инвестициите, иновациите, технолошкиот развој, енергетиката и туризмот, беа само дел од темите на денешната седница на Мешовитата комисија за економска соработка помеѓу Македонија и Турција со која претседаваа министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за млади и спорт на Република Турција Мехмет Муарем Касапоглу. Трговската размена меѓу двете земји достигнала близу една милијарда долари, а Турција реализирала извоз во земјава од 700 милиони долари.

02 Февруари 2023 - 13:23

Денеска во Владата е потпишан договор меѓуЈавното претпријатите за државни патишта и компанијата „ИРД Енџининг“ (IRD Engeineering),кое е избрано за надзор и правен трансакциски советник за изградба на Коридор 8 и Коридор 10-д.  Договорот го потпишаа директорите Ејуп Рустеми и  Паоло Орсини Започнуваат и преговорите со „Бехтел и Енка" за изградба на автопатите на овие коридори.

02 Февруари 2023 - 09:50

Најнапредна камера, гејминг перформанси од следната генерација и еколошки напреден дизајн на моделот Галакси С23 ултра комбинирани во најиновативната серија Самсунг Галакси С досега.

02 Февруари 2023 - 08:34

Македонскиот снабдувач со електрична енергија РЕС (Reneweble Energy Supply), заклучно со 1 февруари, снабдува 250 компании со електрична енергија обезбедувајќи им најповолни услови, односно најниски цени со најквалитетна испорака и пакети според потребите на клиентите, соопшти компанијата.

02 Февруари 2023 - 08:05

Владата вчера го утврди текстот на предлогот на закон за данок на солидарност, со кој дополнително ќе се оданочуваат компаниите кои оствариле екстра-профит за време на енергетската криза.

02 Февруари 2023 - 06:31

Како што објави денеска Државниот завод за статистика, бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2022 година, во однос на декември 2021 година, бележи опаѓање

01 Февруари 2023 - 18:42

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе