Дијаспора

Наместо да биде поддршка за стабилност на Македонија, Европската Унија ја предаде Македонија на секој можен начин, и постапи со лоша намера, се вели во отвореното писмо на Обединетата македонска дијаспора до високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини.

27 Февруари 2017 - 07:26

„Ништожник е оној кој има подобар пријател од Татковината“  - Софоколе.

26 Февруари 2017 - 13:31

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ја осуди и побара итно повлекување на Резолуцијата на Европскиот парламент со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци.

18 Февруари 2017 - 11:46

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија, усвоен од Европскиот Парламент, во делот каде што по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, Македонците во областите Мала Преспа, Голо Брдо и Гора „се потврдуваат како Бугари“, со препорака „тие да бидат вклучени во законодавството на земјата и да бидат гарантирани во практика на Република Албанија“.

16 Февруари 2017 - 11:50

Обединета македонска дијаспора (ОМД) поддржува формирање на стабилна влада и излез од неколку годишната политичка криза во државата. Но, во напорот да се создаде влада и да се задоволат коалиционите партии, политичарите никако не смеат да прифатат услови кои ќе им наштетат на македонските национални интереси, соопшти ОМД.

15 Февруари 2017 - 07:41

Обединета Македонска Диаспора (ОМД) информира дека вчера на 87-годишна возраст почина Мајк Илич, кој беше еден најголемите поддржувачи и долгогодишен донатор на организацијата.

11 Февруари 2017 - 08:21

Државата на која што Македонците припаѓаат, г-дине Рорабакер, е Македонија – вековна нација која заслужила да биде држава. А вие ‘го пробивте дното’ покажувајќи тотално незнаење. И згора на сѐ, покажувате тенденција да ја продолжите политиката на претходните американски власти кои го поддржуваа албанскиот иредентизам, реагира Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) од Торонто на изјавата на конгресменот Дејна Рорабакер.

09 Февруари 2017 - 09:48

Со неодговорните изјави републиканскиот конгресмен од Калифорнија Дејна Рорабакер уште еднаш се засрами себе и ги засрами своите соработници и партијата на која ѝ припаѓа, реагира Обединетата македонска дијаспора на изјавите на овој конгресмен за ТВ емисијата „Визиoн плус“ во Тирана. Претседателот на ОМД Методија Колоски смета дека изјавата на актуелниот претседавач на Поткомитетот за Европа и Евроазија на Претставничкиот дом е навредлива. Колоски бара оставка од Рорабекер на функцијата во Конгресот .

07 Февруари 2017 - 19:30

Претставници на 10 македонски асоцијации – здруженија и политички партии од Грција, Бугарија, Србија, Албанија, областа Гора на Косово, Хрватска, подалечната дијаспора, како и граѓанска иницијатива „НЕ-ИМА" од Македонија, по повод 145 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, викендов се собраа, во Прилеп, на 15-тиот семакедонски собир, кој овој пат усвои посебна Декларација.

05 Февруари 2017 - 11:19

„Премиеру Ципрас, Македонија направи доволно отстапки и покажа голема зрелост за почитување на своите соседи. Единствениот начин за подобрување на односите помеѓу Грција и Македонија е Република Грција да изрази почит кон македонскиот народ, македонскиот јазик и македонскиот идентитет, како и почит кон постоењето на македонското малцинство во Грција", реагираат од ОМД после изјавите на грчкиот премиер Ципрас при последната посета на Србија.

04 Февруари 2017 - 10:57

Категорично ги отфрламе тврдењата на бугарските претставници во Eвропскиот парламент дека во Албанија има Бугари. Тоа е груб фалисфикат на историјата и вистината, реагира македонското друштво „Илинден" со седиште во Тирана, во име на сите Македонци во Албанија.

03 Февруари 2017 - 08:50

По донесените сите одлуки за на Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА за поделба на МПЦ на две епархии на територијата на Австралија и Нов Зеланд, денеска во Сиднеј и формално ќе се регистрира Австралиско-сиднејска епархија, а за нејзин администратор е избран митрополитот Тимотеј. 

30 Јануари 2017 - 07:01

Бордот на директори на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) усвои Резолуција за актуелната ситуација во Македонија.

29 Јануари 2017 - 11:28

Повеќе македонски здруженија од австралиската држава Викторија денеска во резолуцијата испратена до претседателот на Македонија, до ВМРО- ДПМНЕ и СДСМ, до албанските политички партии од Македонија и до амбасадорите побараа да се формира влада во склад со желбата и довербата на македонскиот народ и останатите малцинства.

24 Јануари 2017 - 14:56

Проблемот со името е меѓудржавен проблем и не е поврзан со човекови права, бидејќи државите не се тие што имаат човекови права, е одговорот на Хјуман рајтс воч на барањето на Македонското меѓународно движење за човекови права да ги осуди од Обединетите Нации спонзорираните преговори за името со цел да се смени името на Македонија.

22 Јануари 2017 - 07:07

Изразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. 

повеќе

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе

Политичарите изразуваат „загриженост“ за аерозагадувањето на начин што нѐ оддалечува од наоѓањето решенија, наместо да не доближува.

повеќе