Македонија

Останато од Македонија

А1 Македонија информира дека проектот Смарт езеро Младост е целосно имплементиран со што  Општина Велес ја почнува својата трансформација во модерен и паметен град по примерот на развиените европски градови и го подобрува квалитетот на живот на граѓаните во Велес и посетителите на езерото Младост.

23 Септември 2021 - 19:25

„Медот во Македонија повеќе се консумира како лек, а не како храна. Трошиме помалку од еден килограм по глава на жител, за разлика од Словенија која троши девет или Јапонија која троши 16 килограми по глава на жител. Да го смениме односот и да го прифатиме медот како значаен производ во исхраната. Да се едуцираме повеќе и да научиме како се препознава вистински, квалитетен мед, а државата да го заштити со закон“, тоа е пораката од годинашната 17. манифестација Денови на македонскиот мед што беше отворена денеска, а ќе трае до 26 септември.

23 Септември 2021 - 15:26

Адора инженеринг по пат на јавна лицитација, за 9,3 милиони евра ги купи Топланите Исток и Запад и најголемиот дел од останатиот имот на Топлификација АД, која е во стечај, соопштија од компанијата. 

23 Септември 2021 - 15:16

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) отпочна со постапки за одземање на лиценци на двајца снабдувачи на електрична енергија, друштвото за производство, трговија и услуги Мист енерџи ДООЕЛ Скопје  и друштвото за трговија со електрична енергија У повер ДОО експорт-импорт Скопје, соопштија од Комисијата. 

23 Септември 2021 - 13:23

Бранислав Димитриевиќ бил еден од најблиските соработници во проектите на Левон Саркисјан, братот на поранешниот претседател на Ерменија, без кого не поминувал ниту еден поголем тендер, и кој исто така е во бегство. Во меѓувреме во МНР удираат по самарот (ветинг на двајца вработени од понизок ранг), додека триото „шверцери на луѓе од Ерменија" ужива заштита на некои високи државни функционери“, напиша денеска на својот фејсбук-профил пратеникот Антонијо Милошоски.

23 Септември 2021 - 11:00

Претседателот Стево Пендаровски, за време на посетата на САД, во Њујорк се сретна ствари средба со претставници на организацијата „Македонија2025“ кои го информирале за досегашните активности и приоритети во контекст на нивното делување во Њујорк и на американскиот континент во целина.

23 Септември 2021 - 10:57

Во спротивен правец, без престан и со голема брзина коњ што влече запрежна приколка предизвикал опасност на автопатот Скопје-Тетово. Неколку полициски возила со вклучени сирени се обидоа да го сопрат разбеснетото животно, но тоа и натаму трчаше. На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа дека брканицата со коњот трае неколку минути. 

23 Септември 2021 - 10:41

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 778.408 граѓани. Вчера прва доза вакцина примиле 1.624 граѓани, а вкупно се вакцинирале 7.518 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.482.287 дози вакцини, а ревакцинирани се 703.878 граѓани. 

23 Септември 2021 - 10:30

Петнаесетгодишната девојка која пријави дека била тепана, па силувана го сменила исказот во полициска станица, потврдуваат за МКД.мк полициски извори. Малолетничката која што побегна од дом од Скопје и со воз замина кај роднини во Велес, првично на полицијата и раскажа дека две лица на возраст од околу 20 години, прво физички ја малтретирале, па потоа ја силувале. За овој настан на разговор во полициска станица беа повикани две лица кои потоа беа пуштени да се бранат од слобода. За нив немаше доволно докази за да се бара мерка притвор.

23 Септември 2021 - 10:04

Премиерот Зоран Заев, на редовниот годишен состанок со шефовите на дипломатските мисии на земјите членки на ЕУ во државава, што се одржа вчера во Владата, изрази очекување до крајот на словенечкото претседателство да се постигне напредок во евроинтеграцијата на државата.

23 Септември 2021 - 09:57

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе