Театар и филм

Филмот „Устав на Република Хрватска“ во режија на Рајко Грлиќ, во кој Македонија учествуваше како малцинска копродукција, ја имаше својата премиера во САД, во конкуренција на 31. Меѓународен филмски фестивал во Санта Барбара, каде што ја освои главната награда „Награда за најдобар меѓународен филм“.

16 Февруари 2017 - 10:58

Продолжението на филмот кој остана „врежан“ во колективната меморија на генерациите растени во 90-тите години од минатиот век „Т2 Трејнспотинг“ премиерно ќе биде прикажан во кино „Милениум“, на отворањето на новиот фестивал на британски филм „PlayUK“ на 16 февруари (четврток), во 20 часот.

16 Февруари 2017 - 01:02

Дебатното кино „Контра Кадар Скопје“ на 13 февруари, во 19 часот, во СЦ „Дуња“, ќе прикаже дел од серијалот „Black Mirror“ на Чарли Брукер, заради мрачниот, сатиричен, уникатен и суров начин на кој го прикажува модерното општество. Темата за разговор е со наслов „Каде отиде човекот во тебе?“

11 Февруари 2017 - 11:27

Велешкиот театар „Џинот“ на 17 февруари премиерно ќе ја изведе претставата „Ана Комнена“ од Сашо Димоски, во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев.

10 Февруари 2017 - 15:07

По повод Празникот на фенерите, со кој се означува крајот на двонеделното празнување на кинеските новогодишни празници, институтот „Конфуциј“, при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од 11 до 16 февруари организира Денови на кинескиот филм. По тој повод на отворањето ќе се обрати кинескиот директор на Институтот, проф. д-р Денг Шиџонг, а осврт за значењето на современата кинеска кинематографија ќе даде младиот филмски режисер Саша Станишиќ.

10 Февруари 2017 - 14:00

Адаптацијата на познатата приказна од Шарл Перо за претставата „Мачорот во чизми“ ја направи Горјан Милошевски, според заедничките идеи со режисерот Игор Ивковиќ, известија од Театарот за деца и младинци во Скопје.

08 Февруари 2017 - 13:08

Друштвото на писателите на Македонија соопшти дека бизнисменот Трифун Костовски донирал 100.000 денари по повод јубилејот 70 години од формирањето на писателската асоцијација. По повод овој чин, ДПМ на Трифун Костовски, чија фондација при МАНУ со години е редок пример на вложувања во областа на науката и уметноста, му изразува јавна благодарност за неговата поддршка на културните и творечките процеси.

07 Февруари 2017 - 11:57

Фестивалот на нов британски филм „PlayUK“, во организација на Британскиот совет и Младинскиот културен центар, ќе се одржи од 16 до 19 февруари и ќе ја собере филмската публика во Скопје, Белград, Подгорица, Призрен, Сараево и Тирана, премиерно прикажувајќи десет играни и документарни филмови од современата британска продукција. Билетите за скопските проекции ќе се продаваат од 6 февруари.

05 Февруари 2017 - 13:00

Минатото лето „Театар Фабрика“ со претставата „Госпоѓица Јулија“ гостуваше на Балкански театарски фестивал во Тирана, каде во конкуренција со претстави од седум балкански држави ја освои наградата за најдобра актерка. По фестивалот актерите Теоман Максут и Миа Кантарџиева, кои ги играат главните улоги во „Госпоѓица Јулија“, беа забележани од Генти Каме и беа поканети да ги одиграат двете главни улоги во неговиот филм „Старата куќа“.

05 Февруари 2017 - 11:20

Редовната програма на дебатното кино „Контра кадар Скопје“ и овој месец продолжува во Социјалниот центар „Дуња“. Во понеделник (06.02.2017), со почеток во 19 часот, ќе се одржи проекција на филмот „The Saint of Fort Washington“ од 1993 година и потоа ќе следува дискусија на тема: „Бездомниците - (не) видливи за системот“.

05 Февруари 2017 - 10:50

Турскиот театар во Скопје ја постави најновата претстава во своја продукција, „Отело“ од Вилијам Шекспир во режија на Дејан Пројковски. Улогите во претставата ги толкуваат Џенап Самет како Отело, Сузан Акбелге (Дездемона), Селпин Керим (Јаго), Осман Али (Касио), Зубејде Али (Емилија) и Неат Али (Родриго).

04 Февруари 2017 - 15:02

На сцената на НУ Македонски народен театар во Скопје почнаа пробите за новата претстава „Волшебната ламба“, во режија на Бојан Трифуновски, чија премиера се очекува во месец април оваа година.

03 Февруари 2017 - 15:12

На сцената на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, на 2 февруари (четврток), со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена драмата „Џон Габриел Боркман“ во режија и адаптација на Горан Тренчовски.

02 Февруари 2017 - 10:25

Швајцарскиот филм „Скиците на Лу“, во режија на швајцарската режисерка Лиза Балтер, со Лилиан Амуат и албанскиот актер од Косово, Дашмир Рустеми, во главните улоги, премиерно ќе биде прикажан на 2 февруари, во Кинотека на Македонија во Скопје, со почеток во 18 часот. Премиерата ќе се одржи истовремено во Скопје, Тирана и Приштина.

01 Февруари 2017 - 21:00

Холандскиот филм „Чисти раце“ во режија на Тјебо Пенинг од 2 февруари, во 19.50 часот, ќе се прикажува на репертоарот на „Синеплекс“. Станува збор за возбудлива криминалистичка драма според бестселерот на еден од најпознатите холандски трилер-автори во последните 25 години, Рене Апел.

01 Февруари 2017 - 12:40

Изразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. 

повеќе

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе

Политичарите изразуваат „загриженост“ за аерозагадувањето на начин што нѐ оддалечува од наоѓањето решенија, наместо да не доближува.

повеќе