Славниот прв Џемс Бонд

Почина Шон Конери

Сер Шон Конери почина на 90-годишна возраст.

Шкотскиот актер беше најпознат по тоа што го толкуваше Џејмс Бонд, беше првиот што ја донесе улогата на големото платно и се појави во седум од шпионските трилери.

Неговата актерска кариера траеше неколку децении, а доби многубројни награди, меѓу кои и Оскар, две награди Бафта и три Златни глобуси.

Меѓу другите филмови на сер Шон беа „Лов по црвениот октомври“, „Индијана Џонс и Последниот крстоносен поход“ и „Карпата“.

Главно се сметаше за најдобриот актер што го глумел 007 во долготрајната франшиза, честопати избиран за најдобар во анкетите.

Оскарот го доби во 1988 година, кога беше прогласен за најдобар спореден актер за улогата на ирски полицаец во „Недопирливите“.

Кралицата го прогласи за витез во палатата Холирод во 2000 година.

Во август, тој го прослави својот 90-ти роденден.

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе