Почина српскиот актер Милан Лане Гутовиќ

Актерот Милан Лане Гутовиќ почина денеска на 75-годишна возраст на Воено медицинската академија во Белград. Информацијата за неговата смрт ја потврди синот на актерот, Саша Гутовиќ.

Милан Гутовиќ е роден на 11 август 1946 година, а дипломирал на Акамедијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград во 1967 година. Зад него остави бројни претстави и филмови, а најпознат беше по улогите во филмот „Тесна кожа“ и ТВ серијата „Бела лаѓа“ каде повторно го глумеше ликот на Среќко Шојиќ од „Тесна кожа“.

Здравјето на актерот се влоши откако се зарази со коронавирусот, а во јуни ги откажа сите настапи. Како последица на вирусот доби воспаление на белите дробови, а минатиот четврток беше ставен на респиратор.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе