Оскаровски филмови на Галичник филм фестивал

Од 5 до 8 август ќе се одржи второто издание на Галичник филм фестивал. Амфитеатарот Упија во Галичник на 1.500 метри надморска височина ќе биде домаќин на филмските проекции под отворено небо, а доцните часови се резервирани за концерти со филмска музика. Фестивалот е поддржан од Агенцијата за филм и Делегацијата на Европската Унија Скопје.

Овој млад културен настан ја промовира уметноста на краткометражниот филм, но и нови филмски автори и нивните остварувања од регионот и пошироко.

Селекцијата вклучува 26 филмови од цел свет, во три натпреварувачки категории: Игран, Документарен и Анимиран краткометражен филм.

Ќе се прикажат неколку европски премиери, но и филмски наслови со учества на оскарите, Канскиот филмски фестивал, Санденс, ИДФА, Венецијанскиот филмски фестивал, Интернационалниот филмски фестивал во Торонто, Клермонт-Феранд фестивалот за краткометражни филмови, Филмскиот фестивал во Сараево, а сега достапни и пред македонската публика.

Добитникот на Оскар за најдобар краткометражен филм, „Кожа” на режисерот Гај Натив и номинираниот за Оскар „Собата за писма” на режисерката Елвира Линд се само дел од врвните филмски достигнувања кои се борат за главната награда.

Домашните автори повторно имаат значајно место во програмата на Галичник филм фестивал. На отворањето на фестивалот ќе биде прикажан филмот „Налепница” по сценарио и режија на Георги М. Унковски. Дополнително ќе имаме можност да го погледнеме и „Кавал” на Саша Станишиќ.  

„Летечки пекинезери” ќе ја заокружат првата фестивалска вечер со концерт на филмска музика, а диџеј Чваре ќе се погрижи за атмосферата на затворањето на фестивалот.

Програмата на Галичник Филм Фестивал е бесплатна во целост. Галичник Филм Фестивал е во организација на Дарма Филм и Месна заедница Галичник.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе