Театар и филм

Холивудската ѕвезда Џони Деп го крена гласот против „културата на отфрлање“, предупредувајќи дека феноменот отишол толку далеку што сечиј живот може да биде уништен ако обвинувачот е спремен да ги сврти толпите против него.

23 Септември 2021 - 13:22

По светската премиера во oфицијалната селекција во Кан на најпрестижниот светски филмски фестивал, регионалната премиера во Сараево, италијанската премиера на фестивалот Конкорто во Пјаченца и македонската премиера на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола, денес во МКЦ парк скопската публика ќе може да го види филмот „Северен пол” на Марија Апчевска-Петровска.

23 Септември 2021 - 11:49

Кинематограферот Јани-Петери Паси од Финска во чии раце беше камерата за филмот „Купе број 6“ е годинешен добитник на златната „Камера 300“ што ја доделува жирито на ИФФК „Браќа Манаки“.

22 Септември 2021 - 07:53

Краткиот игран филм „Северен пол“ во режија на Марија Апчевска-Петровска, чиј кинематографер е Влатко Самоиловски, вчера ја имаше македонската премиера во рамките на официјалната селекција на кратки играни филмови на 42. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола, а денеска на средба со новинарите во разговор со селекторот Слаѓан Пенев, режисерката Апчевска, продуцентот Роберт Насков и актерката Антонија Белазелковска говореа за процесот на работа, учеството на фестивали, тремата во Битола...

19 Септември 2021 - 17:31

Новото издание на ИФФК „Браќа Манаки“ почна со музички настап на Каролина Гочева, која придружувана од Никола Мицевски на пијано изведе неколку нумери од филмови.

17 Септември 2021 - 08:18

Повеќе од 70 артисти во различни уметнички области ќе се претстават на првото издание на онлајн интернационалниот алтернативен фестивал „Тетарски европски алтернативи” STURM UND DRANG, што започнува денеска, а ќе трае до 23 септември.

17 Септември 2021 - 08:06

Битола овие денови ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм. Вечерва почнува 42.издание на ИФФК „Браќа Манаки“ со традиционалното доделување на наградите „Златна камера 300 за животно дело“, „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ и проекцијата на филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума.

16 Септември 2021 - 07:55

Во летното кино „Мирно лето" (Кинотека), во рамки на „Скопје филм фестивал класик", ќе се одржи проекција на култната комедија на Слободан Шијан од 1980-та година насловена „Кој тоа таму пее".

15 Септември 2021 - 08:49

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 29 издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“, кој синоќа заврши во Струмица. Таа е наградена за улогата на Таа во претставата „Само глас“ од Нина Плавањац, во режија на Марјан Неќак во продукција на Македонскиот народен театар од Скопје.

14 Септември 2021 - 07:26

Ѕвездата на францускиот Нов бран, Жан-Пол Белмондо, можеби најпознат по улогите во „До последен здив“ и „Професионалецот“, почина на 88-годишна возраст, изјави неговиот адвокат за АФП. Неговата здравствена состојба подолго време не била добра, откако доживеа мозочен удар во 2001 година.

06 Септември 2021 - 16:39

Синоќа во Букурешт,по кратко боледување, почина Јон Карамитру (79), балканската театарска легенда, прв министер за култура на Романија по падот на Чаушеску, соопшти Светската академија на хуманизмот од Охрид. Неговата исклучително богата театарска и филмска биографија, како актер и режисер, ќе остане во аналите на европеизацијата на Балканот, бидејќи на негова иницијатива беше формирана театарската мрежа НЕТА, во непосредна соработка со поранешниот министер за култура на Македонија Благој Стефановски и поранешниот министер за култура на Црна Гора, Бранислав Мичуновиќ – Жага.

06 Септември 2021 - 15:31

„Вера сонува за морето“ на Калтрина Красниќи ќе има светска премиера на Интернационалниот филмски фестивал во Венеција. Првиот долгометражен филм на Красниќи кој е поддржан од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, ќе има вкупно девет проекции во рамките на фестивалските денови во Венеција.

06 Септември 2021 - 13:55

Дваесет и деветтото издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ традиционално почнува на 8 септември, на Денот на независноста, а годинава селекторот, режисерот Љупчо Ѓоргиевски, понуди десет остварувања од земјава и од странство.

06 Септември 2021 - 06:50

Во Скопје почна со работа новиот независен алтернативен театар „Отпишани“.  Отсега скопјани, но и граѓаните од внатрешноста на државата ќе имаат можност да уживаат во сосема нова, свежа и поинаква театарска продукција.

06 Септември 2021 - 06:21

Премиерна изведба на претставата „Дневна доза мазохизам“ по текст на младата хрватска авторка Дина Вукелиќ, во режија на Лука Кортина, ќе биде одиграна вечерва во МКЦ, во „сала 25 мај“.

05 Септември 2021 - 14:22

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе