Театар и филм

Во најмладата театарска куќа во Македонија деновиве интензивно се работи на подготовката на нова претстава која премиерата ќе ја има на годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“. МИА беше на една од пробите кои се изведуваат на големата сцена на Центарот за култура АСНОМ за да пренесе дел од атмосферата и пораки од новата претстава.

08 Август 2020 - 08:22

Претставата „Сестрите Прозорови“, продукција на Народниот театар Јордан Хаџи Константинов-Џинот од Велес утре ќе биде изведена на фестивалот „Охридско лето“ во предворјето на црквата Света Софија, со почеток од 21 часот. Со оваа претстава ќе биде отворена драмската програма на овогодинешното издание на фестивалот.

04 Август 2020 - 19:00

 Краткометражниот филм „Вера“ на Верица Недеска Трајкова ќе ја има својата светска премиера на фестивалот „Балкан Панорама ФФ“, кој ќе се одржи од 15 до 20 октомври годинава во Измир, Турцијa.

31 Јули 2020 - 17:06

Проектот „Патиштата на хероите“ на Македонскиот народен театар (МНТ) е поддржан од Програмата Креативна Европа, во рамки на повикот за проекти за културна соработка на Западен Балкан со вкупно 395.183 евра. Oва е првпат театар од државава да добие средства од Програмата Креативна Европа од Европската Унија.

31 Јули 2020 - 13:47

Кинотеката на Северна Македонија деновиве на нејзината интернет страница  го објави дигитализираното издание на Историја на филмот, книга I – Раздобјето на немиот филм (1895-1927), значајно дело од историјата и теоријата на филмот на Георги Василевски, со што ја одбележува, межудругото, и 11-годишнината од неговата смрт.

29 Јули 2020 - 14:48

Користењето на логото на Министерството за култура не е тенденциозно, туку напротив со намера за објективно информирање, со оглед на тоа што документот што се цитира е од оваа институција, (истиот документ е издаден на меморандум и со лого на Министерството за култура), се вели во соопштението кое ПР агенцијата Навигаторс го испрати во име на Агенцијата за филм. И на ова соопштение нема потпис и печат.

28 Јули 2020 - 15:06

Агенцијата за филм незаконски го користи логото на Министерството за култура – Сектор за управен и инспекциски надзор и нивното соопштение не е изработено во соработка со стручните служби на Министерството за култра, и во согласност со тоа, ставовите изнесени во соопштението не се на Министерството за култура, изјави Валмир Азири, државен секретар за култура, за СДК.мк.

28 Јули 2020 - 14:11

Агенцијата за филм фалсификува документи со логото на Министерството за култура и јавноста ја доведува во заблуда бидејќи иницира дека содржината на соопштението е подготвено во соработка и согласност на Министерството за култура.

28 Јули 2020 - 12:34

Инспекцискиот надзор на Министерството за култура што постапуваше по пријавите од страна на Милчо Манчевски, за наводен конфликт на интереси во Агенцијата за филм, како и нејзиниот директор Горјан Тозија, заврши со заклучокот дека пријавите се неосновани. Државниот управен инспекторат ќе даде предлог Државната комисија за спречување корупција да ја стопира истрагата.

27 Јули 2020 - 22:15

Оливија де Хевиленд, една од последните преостанати ѕвезди од Златната доба на Холивуд, почина вчера на 104-годишна возраст. Нејзината најпозната улога беше улогата на доблесната Мелани наспроти самоволната Скарлет на Вивиен Ли, во легендарниот „Однесено од виорот“.

27 Јули 2020 - 15:00

Државната комисија за спречување на корупцијата покрена иницијатива за постоење на класичен конфликт на интереси во Филмскиот совет на агенцијата. Откако членови на ДКСК побарале детални информации за овие случаи директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија ги сменил решенијата. Но, одлуките за доделување на средства веќе беа донесени, а ДКСК сепак побара од Владата казна и разрешување на Тозија.

26 Јули 2020 - 12:23

Ова е нова реалност, изјави Фејми Даут, еден од двајцата сниматели на македонското ремек-дело „Медена земја", кој во март отиде во ризичниот Вухан во Кина да сними филм за коронавирусот чиј работен наслов е „Сезона на пеколот во Вухан".

24 Јули 2020 - 16:40

Навистина не е јасно кој се плаши толку многу од Лордан Зафрановиќ и Наум Пановски. Зошто? Македонија ја има сѐ помалку, а нејзините граѓани, оние што се сметаат себеси за Македонци, се избришани од официјалите документи и стануваат безимени суштества. Ова што го направи Агенцијата за филм е обид да се оневозможи филм за разорната моќ на корупцијата и нејзините ефекти врз животот на поданиците во таков болен систем, велат во разговорот за МКД.мк режисерот Лордан Зафрановиќ и сценаристот Наум Пановски, автори на проектот за нов игран филм „Улица Орце Николов бр.10“.

24 Јули 2020 - 08:28

Чувството дека македонскиот филм е заробен во некој маѓепсан затворен круг и дека постојано едни исти автори се фаворизираат, а некои други се маргинализираат, останува и по вчера објавените резултати за поддржани проекти од Агенцијата за филм. Притоа, особено силно чувство на горчина остава фактот дека преовладуваат претприемачки, должнико-доверителски, трговски (гласините велат дури и коруптивни) односи во македонската кинематографија, за сметка на уметничката и естетска релевантност на проектите, се веливо реакцијата на проф. д-р Антонио Митриќески и целата авторска екипа на „Горчливо езеро“.

22 Јули 2020 - 16:03

По повод 57 годишнината од скопскиот земјотрес, Кинотеката на Македонија и Македонскиот центар за фотографија премиерно ќе ги прикажат два документарни филмови: „Првата светска војна, сеќавања" (WW1 REMEMBERING) на авторот Роберт Јанкулоски и „Преживеани спомени" (Surviving Memories) на авторите Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска.

22 Јули 2020 - 09:21

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе