Опера и балет

На програмата на 45-ти „Мајски оперски вечери“, на 20 мај (сабота), со почеток во 12 часот, во Македонската опера и балет детскиот хор „Фалсето“ при МОБ премиерно ќе ја одигра оперетата „Пролетна приказна“ од композиторот Стојан Стојков, според текстовите на В. Николески, С. Тарапуза, З. Стојановиќ, В. Куновски, Б. Пановски, а во драматуршка адаптација на Стојан Стојков. Првата реприза е на 21 мај, во 12 часот.

20 Мај 2017 - 11:10

На програмата на јубилејните 45-ти „Мајски оперски вечери“, во четврток (18 мај) во Македонската опера и балет, со почеток во 20 часот, е рециталот на сопранот Весна Ѓиновска – Илкова и пијанистката Кристина Светиева. Режисер е Дејан Прошев, а на програмата се дела од Чајковски, Рахмањинов, Форе, Пуланк, Лист, Штраус, Чилеа, Верди. Гостин на концертот е виолинистот Горан Муратовски.

18 Мај 2017 - 11:01

Во рамките на 45. „Мајски оперски вечери“, на 13 мај (сабота) на големата сцена на МОБ, со почеток во 20 часот, ќе биде одиграна популарната комична опера „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Продукцијата на „Севилскиот бербер“ ја реализира интернационална екипа – во Скопје гостуваат солистите од Српскиот народен театар од Нови Сад, диригент е Крис Расман од Велика Британија, режисер е Урсула Хорнер, сценографијата е на Марија Ветероска, костимографијата на Марија Пупучевска.

13 Мај 2017 - 12:16

На програмата на 45-тите „Мајски оперски вечери“, во среда (10 мај), во Салонот на Македонската опера и балет, со почеток во 20 часот, гостува Хрватскиот народен театар од Сплит со балетската претстава „На пат“ на реномираниот кореограф Игор Киров, по музика од Јохан Себастијан Бах. Костимографијата е на Александар Ношпал, а дизајнер на светло е Бранимир Бокан.

10 Мај 2017 - 18:49

Орденот се доделува по повод 70 години од основањето на Македонската опера и балет, а особено за успешното презентирање и промовирање на македонското и на светското творештво од областа на оперската и на балетската уметност, со што даде исклучителен придонес за збогатување на македонските културни вредности и за афирмација на Република Македонија во светот.

09 Мај 2017 - 16:08

За првпат низ Европа, во времетрање од една недела, ќе се прослават Европските оперски денови, со над 70 оперски институции од 18 земји, меѓу кои и Македонија, кои ќе ги отворат своите врати од 05 до 14 мај за својата разновидна публика, нудејќи им содржини посветени и инспирирани од операта.

03 Мај 2017 - 15:54

Интернационалниот театарски институт – ИТИ објави дека Триша Браун (САД), танчерка, кореограф и поранешен уметнички директор на „Триша Браун танцова компанија“ е авторка на светската порака за Меѓународниот ден на танцот за 2017 година, додека авторка на македонската порака е Искра Шукарова, танчер и кореограф.

28 Април 2017 - 13:34

Со премиерата на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во режија на Верена Штојбер од Германија, на 9 мај во Салонот на Македонската опера и балет традиционално ќе бидат отворени годинашните јубилејни 45. „Мајски оперски вечери“. Диригент е реномираниот гостин од Италија, маестро Џанлука Мартиненги, сценографијата и костимите се на Софија Шнајдер од Германија, додека кореографијата е на Саша Евтимова.

28 Април 2017 - 12:18

Првата професионална оперска претстава изведена во Македонија е „Кавалерија рустикана“, на 9 мај 1947 година. Во подготовките и изведбата учествувале: Тодор Скаловски - диригент; Бранко Поморишац - режисер; Петре Богданов-Кочко, Тордор Скаловски и Стефан Гајдов, ги подготвиле хоровите; Стефан Гајдов - инспициент и Живко Фирфов - суфлер.

25 Април 2017 - 13:52

Секоја година „Bullfrogs Ballet School“ реализира три интернационални летни балетски школи за млади балетски уметници во Охрид, Македонија. Летните балетски школи „Bullfrogs“ се специфични поради тоа што покрај едукативниот аспект предвидуваат и активности и работилници кои ја развиваат креативноста на учениците. Самата програма е дизајнирана да овозможи време и за дружба и неформални активности.

25 Април 2017 - 13:33

Заради големиот интерес на публиката за мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески, Македонската опера и балет извести дека претставата ќе биде повторно на репертоарот на 19, 20 и 21 април 2017 година. Во негова чест, и во име на хуманоста што го красеше, Македонската опера и балет овој месец ги отвора своите врати, овозможувајќи им на одредени категории на граѓани бесплатно да уживаат во изведбите на мјузиклот „Тајно моја“.

14 Април 2017 - 19:32

Најпознатата македонска оперска певица во светот, сопранот Ана Дурловски изминатиот и овој месец со огромен успех ја толкуваше улогата на Гиневра во операта „Ариоданте“ од Хендл, во продукција на операта од Штутгард, известија од Македонската опера и балет.

12 Април 2017 - 19:00

Спектакуларната продукција на епската кинеска бајка „Турандот“ на еден од најславните и најбарани оперски режисери на денешницата, Џанкарло дел Монако, што беше дел од минатогодишните „Мајски оперски вечери“, повторно се враќа на сцената на МОБ.

11 Април 2017 - 16:00

Драмата „Марија Калас - Час“ е напишана од американскиот писател Теренс Мекнели во 1995 година и обработува фиктивен мастерклас на познатата оперска пејачка Марија Калас, пред крајот на нејзиниот живот. Во претставата е користена музика на Џузепе Верди, Џакомо Пучини и Винченцо Белини. Драмата за првпат е изведена на Бродвеј во 1995 година со ѕвездите Зое Колдвел и Одра Мекдоналд.

06 Април 2017 - 18:12

Премиерата на „Балетска вечер на Бурнонвил“, ретроспектива за творештвото на еден од најпознатите светски кореографи Аугуст Бурнонвил, во Македонската опера и балет ќе се одржи на 5 април, во 20 часот.

05 Април 2017 - 11:18

Спортските објекти што се изградени со буџетски пари не смеат да бидат извор за заработувачка што ќе заврши во приватни џебови, ниту пак инструмент за манипулација на граѓаните и ширење на клиентелизмот.

повеќе

Политичките кризи, регионалните тензии и влошувањето на демократијата покажуваат дека постои зголемен ризик од конфликт и нестабилност на Балканот.

повеќе

Колумната е објавена на 25 септември 2010 година во весникот „Време“.

повеќе