Концерти на Тони Китановски и на Ема Попивода на МОДОАРС 2020

Два концерта, на Тони Китановски и на Ема Попивода, ќе се одржат во рамки на Фестивалот за современа музика МОДОАРС 2020.

Настапот на Китановски е вечер од 21:30 часот во скопското кафуле „Излет“, додека на Попивода утревечер во истиот термин, но на платформа на плажата Куба Либре во Охрид.

Тони Китановски е еден од нашите најпознати џез музичари со интернационална кариера и во рамките на МОДОАРС 2020 ќе има солистичка изведба на гитара.

Ема Попивода е пијанистка која бележи бројни концерти во земјава, но и низ целиот свет. На концертот ќе изведе композиции за пијано на познати теми од легендарната група „Битлси“. Гостин на концертот ќе биде поетесата Наташа Сарџоска.

Концертите ќе бидат на отворен простор согласно сите протоколи за заштита од ковид-19.

Фестивалот МОДОАРС кој оваа година ги поддржува исклучиво домашните уметници, ќе издаде и аудио издание – ЦД со композиции од македонскиот композитор Димитрије Бужаровски. 

И покрај сета надеж што се роди со објавите за докажана ефикасност на неколку кандидати за вакцини за ковид-19, има долг пат пред нас што треба да се изоди за да се дојде до универзална и лесно достапна „вакцина за луѓето“. 

повеќе

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе