Ексклузивки на првиот и вториот ден од Скопскиот џез фестивал

Скопскиoт џез фестивал  за отворањето на овогодинешното издание (од 13 до 16 октомври) го најавува специјалниот концерт на во светот денес толку силниот и моќен ансамбл Exploding Star Orchestra на неприкосновениот лидер на чикашката авангарда, прославениот трубач, композитор, аранжер и визуелен артист Роб Мазурек.

„Задоволството е дотолку поголемо што ова ќе биде единствениот концерт (покрај оној во Лисабон летово) со актуелната инкарнација на Exploding Star Orchestra, заслужна за ремек-делото Dimensional Stardust од 2020 година. Ексклузивата во Скопје ќе добие уште повеќе на тежина со учеството на 20-члениот камерен оркестар на Fames - European Orchestral Performing Institute, изведувајќи, покрај материјалот од споменатиот албум, и дело специјално напишано за нашиот фестивал.

Скопскиот џез фестивал и за вториот ден најавува ексклузивка - специјалниот проект Turiya на џез перкусионистот број еден во светот, Hamid Drake. Чудесната посвета на музиката на Alice Coltrane, со блескава евро-американска екипа музичари, нам добро познати. Овој проект на почетокот на годинава премиерно беше изведен на култниот фестивал Sons d'hiver во Париз.

 

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе