Деби-албумот „Ехо" на Зарина Првасевда во издание на „Југотон Кроација рекордс"

 „Југотон Кроација рекордс" го издаде „Ехо" – деби-албум на исклучителната македонска уметница Зарина Првасевда. Таа е македонски уметник, вокален изведувач и музичар кој изведува и македонска и светска традиционална музика. На неодамна одржаниот концерт во Македонската филхармонија по повод издавањето на албумот „Ехо", Зарина ја воодушеви публиката, а настанот беше распродаден до последен билет.

Таа за себе вели дека ја црпи својата инспирација од природата, од секојдневниот живот на античките луѓе низ историјата, во споредба со она што го живееме денес, од моменталната културна и емоционална еволуција, како и од карактеристичните карактеристики на културите на луѓето за кои е заинтересирана и постојано истражува.

Зарина се стреми да ја смести традиционалната музика во една поинаква, единствена и алтернативна форма, бидејќи самата музика ја задржува својата автентичност, се со помош на вокални техники кои одговараат на традицијата. Кога станува збор за инструментална работа, таа создава изобилство на различност и чувство за простор и слобода, комбинирајќи различни стилови, ритми и украси типични за карактеристичните култури и региони што ги запознала.
Нејзиниот деби студиски албум, во издание на најголемиот регионален издавач „Југотон Кроација рекордс", има 11 традиционални песни од различни делови, изведени на четири различни јазици, и е создаден во соработка со: Васил Хаџиманов, Исмаил Лумановски, Александар Петров, Оливер Јосифовски, Дарко Фурнаџиски, Гоце Димовски, Филип Михајловски, Оливие Самоилан, Ратко Даутовски, Благојче Трајковски, Газменд Бериша...

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе