Музика

На глобалната видео платформа Ју тјуб (You Tube) за слободно гледање е поставен македонскиот документарен хип-хоп филм „Сложувалка“ (The Puzzle), во реализација на неформалната организација „Хип Хоп Македонија“, а во режија на Александар Ковилоски.

25 Февруари 2017 - 12:27

Во Младинскиот културен центар во Скопје на 26 февруари (недела), од 20 часот, ќе се одржи голем хуманитарен концерт „Friends 2 Friends“ со поддршка на граѓанската иницијатива „Мрдни со прст“. На сцената во МКЦ, за симболична цена на картата од 100 денари во претпродажба и 200 на врата, ќе можат во живо да се слушнат „Фолтин“, „Темпера“, „Милко“, „Мугер Фугер“, „Сетстат“, „Алтер Виво“, „Јаничари“, „Конкверинг лајон“ и диџеите Гоце САФ, Чваре и Тони Зен.

24 Февруари 2017 - 16:50

До Министерството за култура на третиот конкурс во 2016 година биле поднесени вкупно 59 композиции од 36 македонски автори. Од нив стручните комисии составени од реномирани музиколози, изведувачи, диригенти и професори на Факултетот за музичка уметност селектираа 37 композиции од 21 македонски автор.

23 Февруари 2017 - 13:36

Популарната македонска етно-група „Љубојна“ минатата година прослави 15 години постоење на музичката сцена и го објави најновиот албум „Радио Љубојна“. Пред два дена ја доби наградата за најдобра етно-група на јубилејното 20. издание на „Златна Буба Мара на популарноста“, а веќе на 23 февруари, во „Домот на синдикатите“ ќе го има својот прв концертен настап во Белград, Србија.

22 Февруари 2017 - 02:24

Автор на текстот и музиката за темата „Љубовна песна“ е фронтменот на групата „Водолија“ – Ристо Апостолов. Во составот на групата учествуваат и Весела Христовска на тапани и Бојан Митановски на бас-гитара. Режисер на спотот е Александар Ристовски.

21 Февруари 2017 - 17:24

Блескава и незаборавна вечер исполнета со сатира, забава и масовна хипноза за широките народни маси со мотото „Што ќе биде, нека биде!“ беше јубилејната 20-та „Златна бубамара на популарноста“, одржана под покровителство на Специјалното забавно обединителство на 20 февруари во „Метрополис арена“.

21 Февруари 2017 - 05:21

Симфонискиот концерт „Виолински бравури“, на кој како солист ќе се претстави една од најпрефинетите виолинистки кај нас, Сихана Бадивуку, ќе се одржи на 23 февруари, во Домот на АРМ, во 20 часот. На програмата се виртуозните „Циганка“ и Интродукција и рондо капричиозо од француските музички мајстори Морис Равел и Камиј Сен-Санс.

20 Февруари 2017 - 17:19

Популарниот пејач Аки Рахимовски и легендарната ју-рок група „Парни ваљак“ ќе ја добијат највисоката награда за Трајни музички вредности на Златна Буба Мара на популарноста 2017. Вокалниот солист Аки Рахимовски, кој своето детство го поминал во Скопје, а во текот на животот станува мегапопуларен со настапувањето во легендарната екс-ју рок-група „Парни ваљак“, веќе пристигна во Скопје и беше дел од генералната проба за најпопуларното македонско музичко-забавно шоу.

20 Февруари 2017 - 14:01

Во соработка со амбасадата на Унгарија во Скопје и со унгарскиот Директорат за уметност и култура на 20 февруари, со почеток во 20 часот, во „Јавна соба“ ќе се одржи концерт на Олáх Дечу Трио. Концертот е програмска интерпретација на композиции од Бела Барток во џез варијанта.

20 Февруари 2017 - 13:03

Независната издавачка куќа „Шарла“ како свое осмо издание го објави деби албум „Stereo memory (Live at Канал 103)“ на битолското дуо „Sweet Rapscallions“. Станува збор за 6 песни изведени и снимени во живо во рамки на емисијата „Ако никој не свири“ на Музичкото радио Канал 103.

19 Февруари 2017 - 17:21

Шест години Радио МОФ значи дека шест години се дел од медиумскиот простор, шест години се гласни на улиците, шест години се гласот на младите, шест години на мисија за секој во Македонија да има место каде ќе се слушне неговиот глас.

19 Февруари 2017 - 16:32

Концертното деби на НМО во Скопје е на покана од „Де:сонанз Фестивал“, како дел од концертната програма надвор од главниот фестивал. Настапот во „Станица 26“ на 18 февруари, е дел од европската турнеа на НМО по издавањето на новиот албум, исполнета со настапи во клубови, концертни сали, галерии, мултимедијални фестивали, но и еден концерт за „Boiler Room Berlin“. Скопскиот настан ќе почне во 20.30 часот.

18 Февруари 2017 - 15:02

Со концертни настапи на 17 и 18 февруари во Младинскиот културен центар во Скопје, македонскиот постпанк-бенд „Бернајс пропаганда“ ќе одбележи 10 години од својот прв настап. За таа цел, бендот објавува и концертен албум „Едно 500-600 пати“, кој е снимен на различни настапи, од 2010 до 2016 година.

17 Февруари 2017 - 15:51

Атрактивниот симфониски концерт за деца со наслов „Сонот на вештерката“ ќе донесе возбудливи мигови за најмладите слушатели на 18 февруари, во Домот на АРМ, во 12 часот. Диригент е маестро Борјан Цанев, а аниматор ќе биде омилениот актер на децата, Мартин Јордановски.

17 Февруари 2017 - 14:15

Во поддршка на македонската музика и квалитетот на македонските талентирани изведувачи, вокалистката Сара Мејс и гитаристот Дамјан Пејчиноски на јавноста решија да ѝ го откријат својот став изразен преку несекојдневна музичка „борба“ на ставови, оригинално претставена во нивната нова заедничка песна „Немам пари“.

16 Февруари 2017 - 10:38

Изразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. 

повеќе

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе

Политичарите изразуваат „загриженост“ за аерозагадувањето на начин што нѐ оддалечува од наоѓањето решенија, наместо да не доближува.

повеќе