Книжевност

Промоцијата на новата, тринаесетта по ред, книга поезија на Јовица Ивановски ќе се одржи на 29 мај, во МКЦ Клуб-ресторан, со почеток во 20 часот. За книгата „Со слободна рака“ ќе зборуваат Оливера Ќорвезироска и Владимир Мартиновски, а песни ќе читаат Снежана Стојчевска, Ана Голејшка, Ѓоко Здравески и Владимир Лукаш.

29 Мај 2017 - 13:03

Со портрет на истакнатиот македонски писател Јован Павловски, Друштвото на писателите на Македонија во четврток (1 јуни), во 12 часот, ќе ја одбележи 80-годишнината од неговото раѓање и 60 годишната творечка дејност. Средбата ќе ја отвори претседателот на ДПМ, Веле Смилевски, а за творештвото на Павловски ќе зборуваат Лорета Георгиевска Јаковлева и Владимир Мартиновски. Стихови ќе чита Александра Велинова.

28 Мај 2017 - 11:58

Деновиве во Москва, во издание на „Рудомино“, е објавена книга на поетот - академик Влада Урошевиќ под наслов „Пејач во кулата“. Изборот од сето досегашно поетско творештво на нашиот поет е во препев на реномираната преведувачка Олга Панкина, која досега со успех превела веќе неколку десетини книги на македонски писатели на руски јазик.

27 Мај 2017 - 13:03

Романот „Рута Таненбаум“ од Миљенко Јерговиќ, еден од најважните балкански писателски бардови, ќе биде промовиран на 30 мај во најсоодветниот урбан контекст – Скопската чаршија, од 17 часот во „Менада“.

27 Мај 2017 - 12:06

Новото издание на манифестацијата „Балкански поетски Вавилон“ ќе се одржи на 31 мај, во 12 часот, во Друштвото на писателите на Македонија, со поетски портрет на истакнатиот словенечки писател и научник Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Република Словенија во Република Македонија.

26 Мај 2017 - 13:13

Здружението на граѓани „ФАД Стоби“, во својство на организатор на 54-тите „Рацинови средби“, го објавува и последниот награден конкурс „Напиши љубов во 140 карактери“, наменет за корисниците на социјалната мрежа „Твитер“.

25 Мај 2017 - 10:05

Во Галеријата на МКЦ, на 25 мај (четврток), во 12 часот, издавачката куќа „Ѓурѓа“, ќе ја промовира книгата „Мојата македонска приказна“ од Ацо Станкоски, академски сликар и публицист. За книгата и авторот ќе зборуваат новинарката Мирка Велиновска и амбасадорот Ристо Никовски.

24 Мај 2017 - 22:00

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје деновиве ја објави книгата раскази „Што сакаш од мене, љубов?“ од познатиот галициски и шпански писател Мануел Ривас, во превод од шпански јазик на Александра Николоска.

24 Мај 2017 - 16:10

Културно-информативен центар – Скопје на 25 мај ќе ја организира манифестацијата „Скопје чита“, која се одржува по втор пат во Скопје. Оваа година ја организираат Линдита Ахмети, писател, и Арлинда Бафтиу. Настанот ќе се одржи во паркот спроти Скопското Кале, со почеток во 17 часот, а до 18 часот ќе читаат група студенти, додека од 18 до 20 часот ќе продолжи со настап на реномирани писатели.

24 Мај 2017 - 15:38

Хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ ќе биде петтиот добитник на наградата за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот - „Прозарт“, што ја доделува Интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“. Наградата на еден од најзначајните писатели во регионот ќе му биде врачена на 30 мај во Даут-пашиниот амам, на затворањето на фестивалот.

24 Мај 2017 - 14:20

Македонската писателка Силвија Митевска со расказот „Сонот на Лучиа“ ја освои специјалната награда „Slow food Tera Madre“ на дванаесетото издание на националниот конкурс „Мајчин јазик“ во Италија. Наградата ѝ беше доделена на 20 мај на Меѓународниот саем на книгата во Торино. Саемот во Торино е најголемата и најважна книжевна манифестација во Италија.

24 Мај 2017 - 11:42

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ја објави книгата „Чернобилска молитва“ од белоруската нобеловка Светлана Алексиевич. Алексиевич е добитничка на Нобеловата награда за литература во 2015 година, а ова е втора книга од неа објавена во „Антолог“, после „Војната нема женско лице“. Преводот на македонски јазик е на Игор Станојоски.

22 Мај 2017 - 21:24

Филолошкиот факултет во Штип деновиве го објави третиот број од меѓународното научно списание „Палимпсест“ ‒ списание за лингвистички, книжевни и културолошки истражувања.

21 Мај 2017 - 10:30

Здружението на граѓани „ФАД Стоби“ во својство на организатор на 54-тите „Рацинови средби“ со делегирана надлежност на Општина Велес, информираше дека врз основа на распишаниот јавен конкурс за доделување на наградата „Антологија на болката“ за 2017 година, во официјалната конкуренција за оваа награда на манифестацијата, која се доделува за најдобра дебитантска и необјавена поетска збирка љубовна поезија од современ македонски поет, влегуваат 13 стихозбирки.

20 Мај 2017 - 19:34

Поетесата Бистрица Миркуловска е добитничка на наградата „Даница Ручигај“ што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија за најдобра стихозбирка од авторка, членка на македонската писателска асоцијација. Наградата на Бистрица Миркуловска и е доделена за стихозбирката „Фатаморгана“ објавена во издание на „Академски печат“ од Скопје.

20 Мај 2017 - 17:06

Реформи во образованието секако дека се потребни, но тие треба да се базираат на цврсти докази поткрепени со позитивни резултати за напредок.

повеќе

Кога ќе се каже Западна Европа, во Македонија се мисли дека се работи за место каде што царува сознанието.

повеќе

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе