Култура

Останато од Култура

Проектот „Иван се враќа дома“ е прв домашен фестивал на претстави од македонскиот театарски режисер Иван Поповски, кој повеќе од 25 години живее и работи во руската престолнина Москва. Од 16 до 23 септември македонската публика за првпат ќе може да ги види неговите руски претстави „Алиса зад огледалото“ (возраст 7+), „Отровната туника“ (возраст 16+) и „Сон на летната ноќ“ (возраст 12+).

23 Јуни 2017 - 15:35

Со атрактивниот музичко-сценски колаж насловен „Шекспир колаж“, на 21 јуни на сцената на Народниот театар од Битола свечено беше отворен петтиот интернационален „Битола Шекспир фестивал“, кој годинава ќе се одржува до 01 јули. Со оваа културна содржина започнаа активностите кои се одвиваат во рамките на најдолгото културно лето „Битфест 2017“.

23 Јуни 2017 - 14:30

Изложба на слики и уникатни теракоти со наслов „Твој и мој град“ на Адин Хебиб од Босна и Херцеговина ќе биде отворена на 23 јуни (петок), во 20.30 часот, НЛБ Галерија во рамките на летната културна манифестација „Скопско лето“.

23 Јуни 2017 - 13:43

Филмскиот режисер Милчо Манчевски добива големи почести и медиумско внимание на гостувањето во Шангај, Кина, при првото сеопфатно претставување на македонски уметник во Азија воопшто. Три големи институции во Шангај одвоено го поканија да гостува пред кинеската публика, покана неповрзана со македонското Министерство за култура.

23 Јуни 2017 - 10:25

Во Уметничката галерија во Куманово на 23 јуни (петок), во 20 часот, ќе биде отворена изложбата „Почеток без крај“ на ликовните уметници Ана Ивановска и Ангел Миов, а во организација на НУ Музеј Куманово и ЗПРУ „Кибер Панк“ Куманово.

23 Јуни 2017 - 10:00

„Јавна соба“ објави повик за продукција на музички спотови за поединци и музички групи кои досега немаат снимено спот за истото дело. Повикот предвидува до 5 авторски бендови или индивидуални автори на музика од Македонија да се здобијат со свои спотови и со промоција на истите онлајн и во живо, промоција на спотовите на социјални мрежи и во слободни медиуми.

23 Јуни 2017 - 09:35

Втората вечер на летната манифестација „Скопско лето“, 22 јуни, е во знакот на словенечката уметност, со што се слави празникот на независноста на Република Словенија и 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи помеѓу Република Словенија и Република Македонија.

22 Јуни 2017 - 17:58

На 41-то издание на фестивалот „Денови на сатирата“ во Загреб, Хрватска, на кој учествуваа 15 претстави од Италија, Германија, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Македонија и Србија, Македонскиот народен театар беше прогласен за победник на фестивалот со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов, во изведба на Македонски народен театар.

22 Јуни 2017 - 17:20

По повод 76-годишнината од нападот на Нацистичка Германија врз Советскиот сојуз, познат под името Операција Барбароса, и со кој на 22 јуни 1941 година започнува Втората светска војна, во Кинотеката на Македонија на 22 јуни, во 19 часот, ќе биде прикажан филмот „Офицери“ од 1971 година, во режија на Владимир Роговој. Филмот е дел од архивата на Кинотеката на Македонија. Настанот е во соработка со Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија.

22 Јуни 2017 - 17:00

„Буден Театар“ во текот на викендот (16-18 јуни), го реализираше четвртото издание на меѓународниот фестивал за детски театар „Фенер“, кое се одржа во Македонската опера и балет и Детскиот театарски центар. Со мотото „Децата се важни“, „Буден Театар“ преку фестивалот „Фенер“ го повика македонското општество да го насочи фокусот кон децата и нивните потреби.

22 Јуни 2017 - 16:44

Не верувам дека Суперкупот нема да се одржи во Скопје. Ако намерата беше таква, досега УЕФА тоа одамна ќе го стореше. 

повеќе

Помина 22 јуни во уште едно потсетување, дека пред 16 години во 4,30 часот почна битката за Арачиново во која загинаа тројца припадници на македонските полициски сили.

повеќе

И во Турција, како и во Иран и Романија народот постојано ќе го поставува истото прашање: дали средствата потрошени за глорификација на власта можеа да бидат употребени за искоренување на сиромаштијата.

повеќе