Разно

Приготвување:Измешајте ги пченката, кромитчињата, сирењето, јајцата, млекото, брашното и прашокот за печиво и зачинете со сол и црн пипер.Загрејте голема тава за пржење на средна температура, ставете масло и со голема црпалка земајте од смесата и ставајте во тавата. Пржете ја секоја палачинка по 2-...
03 Февруари 2021 - 21:43
Приготвување:Во голема тава за пржење стопете го путерот. Додајте го брашното. Гответе мешајќи со маталка, на средно-тивок оган, 2-3 минути, за да исчезне вкусот на сирово брашно. Смесата не смее да потемни. Ако почне да станува кафеава, намалете ја температурата.Малку по малку додавајте го млекото...
03 Февруари 2020 - 12:33
Приготвување:Измешајте 250 мл вода, соја сосот, кафеавиот шеќер, медот, ѓумбирот и лукот во тенџере на средна температура. Гответе додека малку да се загрее, околу 1 минута.Измешајте ги пченкарното брашно и студената вода во чаша; мешајте додека брашното да се раствори. Додајте ги во тенџерето....
11 Март 2019 - 13:46
Приготвување:Стопете го путерот во тава на средно-ниска температура и динстајте го кромидот околу 20 минути, често мешајќи. Кога ќе стане светлокафеав и мек, префрлете го во друг сад.Во истата тава пржете ја сланината додека да стане крцкава. Префрлете ја на кујнска хартија да се исцеди.Измешајте...
14 Септември 2016 - 21:58
Приготвување:Излупете го колбасот, здробете го на ситни парчиња и измешајте го со меленото месо и италијанскиот зачин. Убаво измешајте го со прсти и од него формирајте четири големи и дебели плескавици. Испржете ги плескавиците неколку минути од едната страна, а потоа свртете ги од другата.Врз...
06 Ноември 2014 - 15:58
Приготвување:Стопете 1 лажица од путерот во тава на средно-висока температура додека да почне да пушта меурчиња. Додајте го кромидот и динстајте, мешајќи повремено, додека да омекне, околу 2 минути.Додајте ги печурките и мајчината душица, зачинете со прстофат сол и црн пипер и динстајте, мешајќи...
06 Август 2014 - 22:19
Приготвување:Измешајте ги виното, праските, малините и јагодите во голем сад или бокал. Покријте ги и чувајте ги фрижидер 8-12 часа.Непосредно пред сервирањето, прелејте ја сангријата со студеното пенливо вино и измешајте.Служете ја во чаши сосе дел од овошјето и украсете со свежо минт-нане....
17 Јули 2014 - 12:46
Приготвување:Измешајте го крем-сирењето со сите други состојки во блендер.Мелете додека смесата да ја достигне саканата текстура: може да има грутки, со поголеми парчиња зеленчук, или може да ја мелете додека да стане еднолична смеса.Послужете го намазот со крекери или кришки леб.Состојки: 700...
26 Јуни 2014 - 00:01
Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени. Намачкајте ја со путер тавата за печење (22х12 см); оставете ја на страна.Ставете ги брашното, циметот, ѓумбирот, солта, прашокот за печиво, сода бикарбоната, каранфилчето и морското оревче во сад и промешајте да се спојат и да се проветрат; оставете...
30 Март 2014 - 10:04
Приготвување:Отстранете ги вишокот маснотии од месото и исечете го на многу тенки парчиња; оставете го настрана.Загрејте го маслото во голема тава на средно-висока температура. Ставете ги пиперката и кромидот. Зачинете со сол и црн пипер и динстајте, мешајќи повремено, додека да омекнат и да почнат...
09 Јануари 2014 - 12:49
Приготвување:Стопете го путерот во тенџере на тивок оган.Додајте го брашното и мешајте додека да се спојат. Оставете да крчка 2 минути на ниска температура.Додајте ги млекото и пивото, постојано мешајќи, и оставете да крчка уште една минута. Додајте ги сенфот и црвениот пипер и измешајте.Додајте го...
22 Декември 2013 - 21:12
Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени.Изгмечете го омекнатиот путер со виљушка. Додајте ги шеќерот, циметот, ванилата и морското оревче. Убаво измешајте за да се спојат.Намачкајте ја смесата врз кришките леб, целосно покривајќи ја површината сè до рабовите.Наредете ги кришките во тава за...
12 Ноември 2013 - 12:19
Приготвување:Во голем сад промешајте ги брашното, солта и шеќерот. Додајте го путерот и со прсти изгмечете ја смесата, додека да стане грутчеста и жолтеникава, околу 4-5 минути.Додајте 4 лажици студена вода и мешајте додека тестото да се изедначи (ако треба, додајте ја и петтата лажица вода)....
14 Октомври 2013 - 16:43
Приготвување:Загрејте 800 г шеќер заедно со 1,5 л вода додека шеќерот да се раствори. Оставете ја смесата во фрижидер да се олади.Убаво исцедете ги лимоните и оладете го и нивниот сок.Истурете го сокот од лимон во голем бокал. Прелејте го со 3/4 од сирупот од шеќер и вода, а одозгора ставете го...
21 Август 2013 - 13:37
Приготвување:Загрејте го путерот во тенџерче, а потоа додадете сол и ванилин шеќер.Инстант-кафето помешајте го со топлото млеко, а потоа додадете го во тенџере со путерот.Изматете ги јајцата и шеќерот додека не добиете густа смеса со пена. Смесата полека истурете ја во тенџерчето со путерот каде...
09 Август 2013 - 17:10

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе