Палачинки со пченка и сирење

Приготвување:

Измешајте ги пченката, кромитчињата, сирењето, јајцата, млекото, брашното и прашокот за печиво и зачинете со сол и црн пипер.

Загрејте голема тава за пржење на средна температура, ставете масло и со голема црпалка земајте од смесата и ставајте во тавата. Пржете ја секоја палачинка по 2-3 минути од секоја страна додека да порумени.

Послужете ги палачинките со сланина.

Состојки:
мала конзерва пченка

3 млади кромитчиња, ситно исечени

150 г сирење, здробено

3 јајца

150 мл млеко

150 г (16 лажици) брашно

1 лажиче прашок за печиво

масло за пржење

Објавено

Среда, Февруари 3, 2021 - 21:43

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе