Десерти

Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени.Во поголем сад измешајте ги путерот, шеќерот, брашното и јајцата и матете ги со електричен миксер на голема брзина околу 2 минути.Додајте го млекото.Попрскајте го плиткиот сад или плехот за печење со масло. Истурете го тестото во плехот и одозгора...
25 Октомври 2022 - 14:14
Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени. Намачкајте ја тавата за печење со масло и набрашнете ја. Истресете го вишокот брашно.Со миксер изматете го путерот со средна до мала брзина додека не стане крем.Додајте ги шеќерот и маслото и матете додека сите состојки добро да се соединат и да...
25 Мај 2022 - 08:04
Приготвување:Загрејте ја рерната на 170 степени.Измијте ги целите гроздови, исушете ги и ставете ги во тава обложена со хартија за печење, додадете една лажичка масло и промешајте за да се премачкаат. (Ако грозјето има семки, пресечете ги гроздовите на пола.)Печете ги 20-30 минути, додека да...
17 Септември 2021 - 12:36
Приготвување:Загрејте ја рерната на 170 степени.Лесно премачкајте ја тавата со путер (или обложете ја со хартија за печење за да не се залепи чизкејкот).За подлогата:Ставете ги орео колачињата во блендер за храна и мелете ги додека не добиете ситни трошки.Спојте ги колачињата орео со стопениот...
28 Јануари 2021 - 19:54
Приготвување:Спојте ги брашното, шеќерот и солта.Во тенџере стопете го путерот. Додајте го какаото. Промешајте. Додајте ја врелата вода, оставете ја смесата да врие 30 секунди, а потоа исклучете ја ринглата. Истурете ја смесата врз таа со брашно, и малку промешајте за да се излади.Спојте ги...
12 Јануари 2021 - 18:56
Приготвување:За тестото:Загрејте ја рерната на 180 степени. Намачкајте ја тавата за печење со малку масло.Во голем сад изматете ги брашното, сода бикарбоната, солта, циметот, морското оревче, каранфилчето и ѓумбирот.Во друг голем сад изматете ги заедно згмечените банани, двата вида шеќер, павлаката...
02 Јануари 2021 - 09:04
Приготвување:Во оладен сад матете ја павлаката со голема брзина на миксерот, додека не почнат да се формираат врвчиња.Покријте ја и ставете ја во фрижидер.Во голем сад изматете ги крем сирењето, шеќерот и ванилата додека добро да се соединат, околу 2-3 минути со голема брзина. Важно е крем сирењето...
01 Јануари 2021 - 18:57
Приготвување:За тестотоЗагрејте ја рерната на 180 степени и премачкајте со путер тркалезна тава со средна големина. Оставете ја на страна.Во голем сад измешајте ги шеќерот, брашното, какаото во прав, сода бикарбоната, солта и прашокот за печиво. Измешајте ги. Оставете ги на страна.Во друг сад со...
22 Декември 2020 - 21:28
Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени. Подгответе две тавчиња за печење (или печете на двапати во исто тавче), намачкајте ги со путер и побрашнете ги.Во голем сад ставете ги брашното, шеќерот, какаото, прашокот за печиво, сода бикарбоната, солта и еспресото. Убаво измешајте.Во смесата со...
04 Декември 2020 - 18:26
Приготвување:Ставете го какаото во голем сад и промешајте го за да нема грутки.Убаво изматете ги путерот и какаото.Во смесата со какао додајте ги шеќерот и млекото со додавање 1 чаша шеќер, па една лажица млеко. Откако убаво ќе изматите по секое додавање, вклучувајте го миксерот на голема брзина по...
04 Декември 2020 - 18:19
Приготвување:Наместете ја решетката на рерната на долната позиција и вклучете ја рерната на 180 степени.Во блендер за храна смелете ги колачињата „орео“ на ситни трошки. Измешајте ги трошките со стопениот путер. Истурете ја смесата во калап за торта и со помош на чаша со рамно дно притискајте ја на...
07 Август 2020 - 18:38
Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени. Премачкајте ја тавата за печење со малку масло.Излупете ги бананите и добро изгмечете ги. Додајте им ги кафеавиот шеќер, маслото, млекото и јајцата и убаво измешајте. Додајте ги брашното, прашокот за печиво, солта и циметот и промешајте. Додајте...
04 Април 2020 - 15:58
Приготвување:Обложете квадратна тава за печење со мрсна хартија.Измешајте ги стопениот путер, мелените бисквити и шеќерот. Од путерот од кикиритки оставете 2 лажици за подоцна и остатокот додајте го во смесата, а потоа рамномерно нагмечете ја во подготвената тава за печење.Во микробранова печка или...
31 Март 2020 - 22:39
Приготвување:Загрејте ја рерната на 180 степени. Обложете ја тавата за печење со мрсна хартија.Измешајте ги брашното, какаото во прав, прашокот за печиво, сода бикарбоната и солта. Ставете ги на страна.Во друг сад со миксер изматете ги шеќерот и крем сирењето. Матете на средна брзина околу 2 минути...
21 Февруари 2020 - 21:31
Приготвување:Во чаша од 400 мл погодна за во микробранова печка ставете ги брашното, шеќерот, какаото во прав, прашокот за печиво и солта. Промешајте со виљушка.Додајте ги млекото, маслото и ванилата и мешајте додека смесата да се изедначи. Додајте ги парчињата чоколада.Ставете ја шолјата во...
18 Февруари 2020 - 09:58

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе