Коментар

Не ми е јасно како не помислуваат дека учениците знаат дека ги лажат. Дека знаат дека ги манипулираат, ги притискаат, им се одмаздуваат. Професори, не можете да ги излажете децата и да ги убедите во нешто што го гледаат, го чувствуваат, секојдневно го намирисуваат, а се надевале токму од своите учители да видат нешто друго.

30 Октомври 2015 - 17:54

Голем дел од демонстрантите се разбегаа, а јас ја извадив картичката „ПРЕС“, ја кренав во вис и очекував професионален разум. Полицаец со пендрек ме удри силно по грбот. Повторно му ја покажав картичката, овој пат пред лице. Извикав „Новинар сум, што правиш, човече!?“ Наивно, со отворен ум, помислив полицаецот минал елементарен етички образовен стадиум. Ме удираше уште посилно, крвнички.

06 Мај 2015 - 15:38

Посредникот на ОН после две децении и обиди да најде разни прифатливи варијанти за придавките македонски, македонско, македонска... рече дека во Светската организација никој не преговара за идентитетот. И сега сите ние треба да бидеме среќни за ваквото негово лицемерно признание и да ја прифатиме неговата нова стапица која се наѕира.

29 Јули 2014 - 20:11

Како еден најобичен задрт бирократ, без ни трунка обид за еден поинаков поглед на работите, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на македонскиот премиер, по којзнае кој пат му повтори - ново име, па членство во НАТО. Груевски му вели дека има една пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, а овој го тапка по рамото и му вели, ние во НАТО така се договоривме.

14 Февруари 2014 - 13:00

Се чувствувате потечено, по малку збумбарено и усвињето? Не можете да влезете во фармерките што пред Свети Никола ви стоеја совршено? Облеката почна да ви се отпарува по рабовите, а ниту кројачот ви е кратковид, ниту сте ја рокнале машината за перење на 90-ка? Сите ви велат дека изгледате „освежено“? 

21 Јануари 2014 - 16:36

Овие Водици, ќе останат за паметење по алчноста на божемните верници кои преку крстот буквално ќе се испотепаа за да дојдат до телевизорот или до какви се не подароци што ги подготвија кумовите.

19 Јануари 2014 - 19:54

Не дека и досега не ни беше јасно, ама со последната конференција за печатот на посредникот на ОН Метју Нимиц за проблемот со името на Грција, работите станаа многу појасни – разговорите завршуваат, неговиот мандат кај и да е ќе престане, време е Македонија да ги отвора сите други можни решенија за проблемот.

12 Септември 2013 - 10:38

Две информации последниве два дена најдобро ја илустрираа апсурдноста во која се наоѓаме со етничката поделеност на нашето општество. Прво, полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот што со спреј испишал „Македонија“ на ѕидот на една џамија, и второ, Али Ахмети вторпат изјавува дека за Албанците е прифатливо името „Горна Македонија“.

10 Септември 2013 - 00:57

Досегашното почитување на земјите членки на ЕУ на ЕУ-стандардите не му остава големи шанси на моментумот кој високиот американски дипломат го бара преку некаква јавна расправа за последниот предлог на Нимиц. Таа шанса помина. Македонските граѓани се свестија за тоа што всушност значат ЕУ-стандарди, ЕУ-принципи, ЕУ-закони, ЕУ-судови, ЕУ-правда...

17 Јуни 2013 - 22:14

Кога ја слушнав приказната дека на македонската новинарка Ивана Костовска ѝ било забрането да влезе во Грција додека одела на одмор во таа земја, јас бев сè освен изненаден.

04 Јуни 2013 - 21:33

Скопје загуби една голема шанса - да изгледа како модерна европска или светска метропола. Требаше да се привлече светското внимание кон фактот дека Скопје отсекогаш било меѓународен град. Од времето на Византиската и Отоманската Империја и радикалниот урбанистички план на Пиколомини, до двокатните автобуси од 50-тите години, Кензо Танге и Јанко Константинов од 60-тите и 70-тите години. Тоа е традицијата на Скопје, а не некаков псевдобарок и монструозни воини.

10 Април 2013 - 13:25

Неколкумина млади социјалдемократи најавија дека нема да чекаат повеќе. Тие решија да почнат да прават нешто и покрај сè. Тие се решени, ама во Скопје, во сениорското раководство на СДСМ, сè уште нема таква иницијатива

08 Април 2013 - 23:26

Со најавата за бојкот на вториот круг лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски се надмина себеси. Просто да не му се верува на човек колку болна може да биде амбицијата да се остане лидер на една партија што тоне само поради тоа што тој ѝ е лидер.

25 Март 2013 - 13:23

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ истакнаа заеднички кандидат за градоначалник на Кичево - Македонец. ДПА и СДСМ се договорија за градоначалник на Струга да кандидираат еден од најпопуларните Албанци во градот.

11 Март 2013 - 13:33

Тоа што деновиве се случува со најголемото македонско фудбалско дерби, натпреварот помеѓу Пелистер и Вардар, е доказ колку лесно може да биде уништена една спортска и навивачка традиција, која и онака долги години е на разнишани нозе кај нас.

05 Март 2013 - 15:39

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе