Синоќа на скопскиот аеродром пристигнаа првата група Авганистанци

Вечерва преку Тбилиси, Грузија, на Меѓународниот аеродром Скопје пристигнаа првите 149 граѓани на Авганистан што ќе бидат прифатени во нашата земја. Веднаш по слетувањето жена во 39-тата недела бременост, нејзиниот сопруг и дете со возило на Итната помош беа однесени на Гинеколошката клиника во Скопје за контрола. Со друго возило беше спроведено лице за кое најверојатно станува збор за колапс. „Солидарноста што ја најавувавме неколку дена денеска им ја даваме на оние на кои им е најпотребна. Пристигна првата група од 149 граѓани од Авганистан за кои државата изрази спремност да обезбеди привремено прибежиште. Тоа се луѓе што се вработени во меѓународни организации и партнерски меѓународни организации со кои сме работеле ние и нашите сојузници во овие 20 години во Авганистан“, изјави синоќа министерот за надворешни работи Бујар Османи по пречекот на авганистанските граѓани на аеродромот.

 
Вторник, Август 31, 2021 - 09:10

Фотогалерија

09 Септември 2021 - 15:34

Четиринаесет загинати е црниот биланс на страотниот пожар што ја зафати синоќа модуларната болница во Тетово....

09 Септември 2021 - 11:21

На нешто повеќе од еден месец пред локалните избори во Скопје се копа, прекопува, се ставаат нови инсталации, се...

08 Септември 2021 - 22:48

На свеченоста по повод 30 годишнината денеска пред Собранието дефилираа претставниците на сите етнички заедници...

01 Септември 2021 - 13:11

Новата учебна година за сите ученици од основните и средните училишта денеска почна со физичко присуство и со...

19 Август 2021 - 17:33

Откако Владата удри по најмилото и им забрани на невакцинираните и непрележаните пристап до кафеана и „мол“, се...

18 Август 2021 - 13:35

Невообичаена глетка. Замрена „угостителска“ слика. Празни кафулиња и кафеани и тоа во лето, кога времето е топло...

15 Август 2021 - 22:47

Од утре во земјава во сила стапуваат мерките со кои во угостителски објект ќе може да влезат само вакцинирани и...

13 Август 2021 - 11:50

Станува збор за метеорски дожд што се појавува благодарение на кометата Персеиди која секоја година минува близу...

03 Август 2021 - 09:18

Ноќеска граѓаните на Кочани со голи раце си го одбранија градот. Заедно со само неколку противпожарни екипи тие...

29 Јули 2021 - 22:02

Македонскиот теквондист Дејан Георгиевски го донесе среброто од Токио, 22-годишниот борец кој стана нашиот...

18 Јули 2021 - 18:23

По пауза од една година поради ковид-пандемијата, викендов се одржува Галичката свадба на која годинашни невеста...